GP Emilii-Romanii: Maverick Vinales szóstym zwycięzcą w sezonie. Fabio Quartararo ukarany

Maverick Vinales - Monster Energy Yamaha MotoGP / © Yamaha Motor Racing

Maverick Vinales zwyciężył w wyścigu o GP Emilii-Romanii po tym, gdy w końcowej fazie rywalizacji wywrócił się prowadzący od szóstego okrążenia Francesco Bagnaia. Podium uzupełnili Joan Mir i Pol Espargaro, który awansował na nie po 3-sekundowej karze dla Fabio Quartararo. Liderem klasyfikacji generalnej MotoGP pozostał Andrea Dovizioso.

Po opadach deszczu, które przerwały wyścig klasy Moto2, nie było już śladu. Co prawda na niebie można było dostrzec chmury, jednak rywalizacja kategorii MotoGP miała toczyć się na suchej nawierzchni. Tuż przed startem wyścigu temperatura powietrza wynosiła 26 stopni Celsjusza, natomiast asfalt rozgrzany był do prawie 39.

Po raz kolejny najlepiej na starcie poradził sobie Jack Miller, który na dojeździe do pierwszego zakrętu wyprzedził Mavericka Vinalesa. Zdobywca pole position szybko jednak skontrował Australijczyka i powrócił na pozycję lidera. Po kilku zakrętach na trzecie miejsce awansował natomiast Francesco Bagnaia, który wyprzedził Fabio Quartararo. Czołową piątkę zamykał Brad Binder.

Na pierwszym okrążeniu doszło również do wypadku w zakręcie ósmym. Uczestniczyli w nim Aleix Espargaro i Franco Morbidelli, który został „zabrany” przez Aprilię. O ile Włoch wrócił do rywalizacji, tak Hiszpan musiał zjechać do alei serwisowej. Był to więc dla niego koniec wyścigu o GP Emilii-Romanii.

Początek rywalizacji nie udał się również Valentino Rossiemu i Bradowi Binderowi. Obaj także upadli i nie liczyli się w walce o zwycięstwo. Mimo to kontynuowali jazdę. Na zamieszaniu zyskali przede wszystkim Maverick Vinales i Francesco Bagnaia, którzy zbudowali sobie już ponad sekundę przewagi nad jadącym na trzecim miejscu Polem Espargaro. Czwarty był Fabio Quartararo, piąty Jack Miller, szósty Joan Mir, siódmy Danilo Petrucci, ósmy Iker Lecuona, dziewiąty Alex Marquez, a dziesiątkę zamykał Miguel Oliveira. Do mety pozostawały wówczas 23 okrążenia.

Na szóstym „kółku” wyścigu o GP Emilii-Romanii Francesco Bagnaia skutecznie zaatakował Mavericka Vinalesa i wyszedł na prowadzenie. Hiszpan próbował jeszcze skontrować Włocha, ale był bezradny. Niewiele brakowało by uderzył w tylne koło Ducati #63.

Podobnie jak to było podczas GP San Marino, tak i teraz z okrążenia na okrążenie przyspieszał Joan Mir. Zawodnik Suzuki przesunął się już na piąte miejsce i do jadącego na trzecim miejscu Pola Espargaro tracił niespełna 4 sekundy. Do mety wyścigu o GP Emilii-Romanii pozostawało wówczas 20 okrążeń, więc miał wystarczająco czasu, by odrabiać straty. Świetnie spisywał się też startujący z 17. pola Alex Marquez. Zawodnik Repsol Hondy dysponował dobrym tempem wyścigowym i jechał na ósmym miejscu, tuż za duetem ekipy KTM Tech3.

W międzyczasie z wyścigu wycofali się Brad Binder i Jack Miller. Reprezentant RPA przewrócił się po raz drugi, natomiast w motocyklu Australijczyka doszło do awarii technicznej. Tym samym na piętnaste miejsce awansował Franco Morbidelli, a na siedemnaste Valentino Rossi.

Po dziesięciu okrążeniach wyścigu o GP Emilii-Romanii na pierwszym miejscu utrzymywał się Francesco Bagnaia. Zawodnik zespołu Pramac Racing miał około sekundy przewagi nad Maverickiem Vinalesem i ponad 2,5 nad Polem Espargaro. Tempo Hiszpana próbował utrzymywać Fabio Quartararo, który walczył o powrót na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Czołową piątkę zamykał Joan Mir, który jednak na razie nie odrabiał strat do Espargaro.

Kolejnym pechowcem okazał się Tito Rabat, który przewrócił się w zakręcie numer 6. Tym samym Valentino Rossi przesunął się na szesnaste miejsce. Lepiej radził sobie Franco Morbidelli, który awansował już na czternaste miejsce, tuż za Alexa Rinsa. Po kilku okrążeniach Włoch znalazł w końcu miejsce do ataku i wyprzedził zawodnika Suzuki. Do mety pozostawało wówczas trzynaście „kółek”.

Na siedemnastym okrążeniu z wyścigu definitywnie wycofał się Valentino Rossi. Tym samym w wyścigu o GP Emilii-Romanii pozostało wówczas piętnastu zawodników, a więc każdy zdobywał punkty.

Po dwudziestu okrążeniach rywalizacji na pierwszym miejscu wciąż jechał Francesco Bagnaia. Włoch miał wówczas niespełna 1,5 sekundy przewagi nad Maverickiem Vinalesem. Wtedy też rozpoczęła się walka o trzecie miejsce pomiędzy Polem Espargaro i Fabio Quartararo. Francuz był tuż za kołem hiszpańskiego zawodnika.

Na kolejnym „kółku” wielki dramat przeżył Francesco Bagnaia. Prowadzący w wyścigu o GP Emilii-Romanii Włoch przewrócił się w zakręcie numer 6 i na pozycję lidera awansował Maverick Vinales. Walkę – tym razem już o drugie miejsce – toczyli Pol Espargaro i Fabio Quarartaro. Pojedynek ten wykorzystywał natomiast Joan Mir, który zbliżył się do poprzedzającego go duetu na mniej niż sekundę.

Po wypadku Bagnai na piąte miejsce awansował Miguel Oliveira, na szóste Iker Lecuona, na siódme Alex Marquez, na ósme Takaaki Nakagami, na dziewiąte Andrea Dovizioso, a dziesiątkę zamykał Danilo Petrucci.

Fabio Quartararo nie potrafił znaleźć miejsca, by zaatakować Pola Espargaro, co wykorzystał Joan Mir. Hiszpan trzy okrążenia przed metą wyścigu o GP Emilii-Romanii wyprzedził zawodnika Yamahy i awansował na trzecie miejsce. Reprezentant Suzuki nie zwlekał długo również z atakiem na Espargaro i na początku kolejnego „kółka” był już drugi. Pol był na tyle zdekoncentrowany, że chwilę później stracił pozycję także na rzecz Fabio Quartararo. W międzyczasie wywrócił się Iker Lecuona.

Gdy wydawało się, że emocje w walce o podium się zakończyły, tak karę „długiego okrążenia” za wyjazd poza obszar toru w ostatnim zakręcie otrzymał Fabio Quartararo. Francuz musiał więc ją odbyć na ostatnim „kółku”. Niestety, nie zrobił tego, w związku z czym do jego czasu doliczono trzy sekundy. Tym samym spadł na czwarte miejsce

Finalnie więc zwycięstwo w GP Emilii-Romanii odniósł Maverick Vinales, który został szóstym triumfatorem w tegorocznym sezonie MotoGP. Na drugim miejscu do mety dojechał Joan Mir, a podium uzupełnił Pol Espargaro, który zyskał na karze Fabio Quartararo.

Piąty do mety dojechał Miguel Oliveira, szósty Takaaki Nakagami, siódmy Alex Marquez, ósmy Andrea Dovizioso, dziewiąty Franco Morbidelli, a dziesiątkę zamknął Danilo Petrucci.

Pełne wyniki wyścigu wkrótce.

Image: © Yamaha Motor Racing