GP Europy: Pol Espargaro zdobywcą pole position na mokrym torze

Pol Espargaro - Red Bull KTM Factory Racing / © KTM / Polarity Photo

Na mokrym torze im. Ricardo Tormo najlepszy czas w kwalifikacjach uzyskał Pol Espargaro, dzięki czemu wywalczył swoje drugie pole position w klasie MotoGP. Obok Hiszpan w pierwszym rzędzie wyścigu o GP Europy ustawią się jutro Alex Rins oraz Takaaki Nakagami.

Już w trakcie czwartego treningu nad torem im. Ricardo Tormo świeciło słońce. Nawierzchnia była jednak wciąż mokra, lecz z każdą kolejną minutą wody było coraz mniej. Temperatura powietrza tuż przed startem pierwszego segmentu kwalifikacji wynosiła 20 stopni Celsjusza, natomiast asfalt rozgrzany było do nieco ponad 23.

Q1

Zawodnicy na pierwszą serię przejazdów wyjechali na oponach deszczowych, gdyż wciąż było zbyt mokro, żeby założyć slicki. Co prawda miejscami można już było znaleźć suche miejsca, jednak było ich zdecydowanie za mało.

Pierwszym, który przejechał pomiarowe okrążenie w pierwszym segmencie kwalifikacji GP Europy, był Alex Marquez. Hiszpan uzyskał czas 1:45,354, jednak dużo szybszy od niego był jadący tuż za nim Danilo Petrucci. Zawodnik Ducati prowadził wówczas z wynikiem 1:44,047. Lepszy od nich był jednak Valentino Rossi, który odnotował rezultat 1:42,916.

Na kolejnym okrążeniu zawodnicy zdecydowanie przyspieszyli. Na prowadzenie wyszedł wówczas Miguel Oliveira, który uzyskał czas 1:41,791. Jedynie 0,062 sekundy za nim znajdował się jednak Stefan Bradl. Valentino Rossi również poprawił swój czas, lecz spadł na trzecią pozycję. W połowie sesji rezultatów wciąż nie odnotowali ani Cal Crutchlow, ani Johann Zarco.

Na pięć minut przed końcem pierwszego segmentu kwalifikacji GP Europy na czele tabeli znajdował się Miguel Oliveira, który legitymował się czasem 1:40,795. Drugi był Stefan Bradl, jednak Niemiec tracił do niego aż 0,618 sekundy. Trzeci był Alex Marquez, czwarty Francesco Bagnaia, a piąty Cal Crutchlow. Wszyscy jednak tracili do Portugalczyka ponad sekundę.

Na torze w końcu pojawił się też Johann Zarco. Francuz, który był najszybszy w trzeciej sesji treningowej, na swoim pierwszym pomiarowym uzyskał czas 1:41,462 i awansował na czwarte miejsce. W międzyczasie na drugą pozycję przesunął się Francesco Bagnaia, który odnotował rezultat 1:41,395.

Dwie minuty przed końcem pierwszego segmentu kwalifikacji GP Europy na czele tabeli znajdował się Miguel Oliveira, który poprawił swój rezultat na 1:40,771. Drugi był natomiast świetnie spisujący się na przesychającym torze Sfefan Bradl – 1:41,010.

To nie był jednak jeszcze koniec emocji. Na przedostatnim pomiarowym okrążeniu Johann Zarco uzyskał czas 1:40,821 i awansował na drugie miejsce. Wydawało się, że zagrozić mu mogą jeszcze Francesco Bagnaia i Alex Marquez, ale ostatecznie obaj nie uzyskali lepszych rezultatów. Tym samym do drugiego segmentu kwalifikacji GP Europy awansowali Miguel Oliveira oraz Johann Zarco.

Na dobry czas Francuza próbował jeszcze odpowiedzieć Stefan Bradl, jednak Niemiec przewrócił się na swoim ostatnim pomiarowym okrążeniu.

Wyniki pierwszego segmentu kwalifikacji: Miguel Oliveira (1:40,771), Johann Zarco (+0,050), Stefan Bradl (+0,239), Alex Marquez (+0,505), Maverick Vinales (+0,539) Cal Crutchlow (+0,540), Francesco Bangaia (+0,624), Valentino Rossi (+1,268), Danilo Petrucci (+1,473), Lorenzo Savadori (+1,761), Tito Rabat (+2,259).

Q2

Tor im. Ricardo Tormo był coraz bardziej suchy, jednak żaden z zawodników nie odważył się, by w finałowym segmencie kwalifikacji założyć opony typu slick. W pierwszych minutach sesji w garażach pozostawali jednak Jack Miller oraz Johann Zarco, którzy czekali na lepsze warunki. Do nich dołączył również Franco Morbidelli, który po jednym okrążeniu powrócił do alei serwisowej.

Czas otwarcia w finałowej części kwalifikacji GP Europy odnotował Alex Rins. Hiszpan uzyskał rezultat 1:42,420 i zdecydowanie wyprzedzał swoich rywali. Wiadomym było jednak, że wraz z kolejnymi okrążeniami, czasy będą się znacząco poprawiać. Niemniej pierwsze 5 minut należało do reprezentantów Suzuki – na czele był Joan Mir, który legitymował się czasem 1:41,662, a drugi był Alex Rins (1:41,714).

Chwilę później na czoło tabeli wyszedł Takaaki Nakagami, który odnotował rezultat 1:41,618. Japończyk nie cieszył się jednak z prowadzenia zbyt długo, gdyż nowym liderem został Franco Mrobidelli – 1:41,557. Na poprawę tempa rywali odpowiedział szybko też Alex Rins. Hiszpański zawodnik wówczas przyspieszył i poprawił się na 1:41,254.

Pięć minut przed końcem sesji kwalifikacyjnej pierwsze miejsce zajmował jednak Takaaki Nakagami, który legitymował się czasem 1:40,530.

Na torze w końcu też pojawił się Jack Miller. Australijczyk na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu uzyskał czas 1:40,893 i awansował na drugie miejsce, choć w połowie „kółka” był szybszy od Nakagamiego. Trzecią pozycję zajmował wówczas Joan Mir.

Dwie minuty przed końcem sesji na prowadzenie wyszedł Alex Rins, który uzyskał czas 1:40,525. Wydawało się, że zdecydowanie lepszy rezultat uzyska wtedy Johann Zarco, jednak Francuz musiał odpuścić, gdyż na torze pojawiła się żółta flaga po wywrotce Takaakiego Nakagamiego w zakręcie numer 14.

Decydujące rozstrzygnięcia zapadły jednak w ostatniej minucie. Na pierwsze miejsce wyszedł wtedy Pol Espargaro, który uzyskał czas 1:40,434. Drugi był Alex Rins (1:40,475), a trzeci Takaaki Nakagami (+0,096). Do końca nic się w tej trójce nie zmieniło, więc pole position - drugie w karierze w klasie MotoGP - wywalczył Pol Espargaro.

Czwarty finalnie był Johann Zarco, piąty lider klasyfikacji generalnej, Joan Mir, szósty Jack Miller, siódmy Aleix Espargaro, ósmy Miguel Oliveira, dziewiąty Franco Morbidelli, dziesiąty Brad Binder, jedenasty Fabio Quartararo, a dwunasty Andrea Dovizioso.

Pełne wyniki kwalifikacji wkrótce.

Image: © KTM / Polarity Photo