GP Kataru dołącza do tegorocznego kalendarza F1

Stefano Domenicali i Abdulrahman Al Mannai / © Formula 1

Władze Formuły 1 oficjalnie potwierdziły, że pierwszy weekend wyścigowy na torze Losail International zostanie zorganizowany jeszcze w tym roku.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 - 21 listopada i będzie dwudziestym wyścigiem w sezonie 2021, wchodzącym w skład kończącej rok bliskowschodniej części cyklu mistrzostw świata. Poprzedzać będzie ono również debiutujące w F1 GP Arabii Saudyjskiej oraz GP Abu Dhabi.

Równocześnie poinformowano, że promotorzy wyścigu w Katarze podpisali dziesięcioletnią umowę umożliwiającą organizację weekendów Grand Prix od roku 2023.

„Przedstawiciele Kataru wyrażali silną wolę pomocy dla Formuły 1, a wizja tego była szeroko omawiana w perspektywie kolejnych dziesięciu lat" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

„Od chęci wsparcia do wdrożenia długoterminowej strategii dzielił tylko jeden prosty krok, a wizja Formuły 1 jako jednej z wizytówek Kataru była główną siłą napędową tego porozumienia."

„W ramach długoterminowej umowy kontynuowane będą rozmowy dotyczące organizacji Grand Prix od roku 2023. Dalsze jej szczegóły zostaną podane w późniejszym okresie."

„Bardzo się cieszymy, że możemy powitać Katar w kalendarzu Formuły 1 w tym sezonie i na dłuższą metę, począwszy od 2023 roku” - powiedział szef Formuły 1, Stefano Domenicali.

„Katarska Federacja Motorowa i Motocyklowa była niesamowita i działała z ogromną szybkością, aby zapewnić, że wyścig może się odbyć w tym sezonie na pętli Losail International, znanej jako gospodarz wielu rund MotoGP.”

„Pokazaliśmy, że możemy się adaptować i jest ogromne zainteresowanie naszym sportem oraz nadzieja na wiele miejsc, w których może pojawić się Grand Prix. Ogromny wysiłek wszystkich zespołów, F1 i FIA umożliwił utrzymanie kalendarza z dwudziestoma dwoma wyścigami, co jest bardzo imponujące w trudnym roku i z czego wszyscy możemy być dumni.”

Abdulrahman Al-Mannai, Prezydent Katarskiej Federacji Motorowej i Motocyklowej, dodał: „To bardzo szczególny dzień dla katarskiego motorosportu i ambicji naszego narodu jako gospodarza ważnych wydarzeń sportowych. Jestem bardzo dumny, że byliśmy w stanie wesprzeć Formułę 1, wkraczając i organizując wyścig w naszym kraju w tak krótkim czasie, jednocześnie zapewniając przełomową, długoterminową umowę z F1.”

„Ta ekscytująca umowa oznacza, że Katar będzie domem zarówno Formuły 1, jak i MotoGP przez następną dekadę, a obie rywalizacje będą szczytowymi wydarzeniami w światowym sporcie motorowym. Mamy dumną historię sportów motorowych i to jest dla nas kolejny rozdział.”

„Katar będzie doskonałym miejsce dla F1 i nie możemy się doczekać, aby wkrótce powitać wszystkich kierowców, zespoły, media oraz fanów.”

Image: © Formula 1