GP Portugalii: Jack Miller z najlepszym czasem trzeciego treningu

Jack Miller - Pramac Racing / © Pramac Racing MotoGP

W trzecim treningu GP Portugalii najszybszym zawodnikiem okazał się Jack Miller, który wyprzedził w końcówce sesji Miguela Oliveirę i Alexa Rinsa. Dość niespodziewanie bezpośredniego awansu do drugiej części kwalifikacji nie wywalczyli Franco Morbidelli i Joan Mir.

Sobotni poranek przywitał zawodników MotoGP słoneczną, przyjemną pogodą. Temperatura powietrza na początku trzeciego treningu GP Portugalii wynosiła 19 stopni Celsjusza, natomiast nawierzchnia była rozgrzana do 20.

Pierwsze 15 minut sobotniej porannej sesji treningowej było dość spokojne. Na czele tabeli znajdował się wówczas Takaaki Nakagami, który legitymował się czasem 1:40,485. Drugi był Stefan Bradl, który tracił do Japończyka jedynie 0,028 sekundy. Czołową trójkę zamykał z kolei faworyt gospodarzy, Miguel Oliveira (+0,239). Wyniki te nie wnosiły jednak nic w kwestii bezpośredniego awansu do drugiego segmentu kwalifikacji, gdyż w drugim treningu zawodnicy byli o ok. sekundę szybsi.

W pierwszej połowie sesji chwile grozy mogli przeżyć Francesco Bagnaia i Pol Espargaro. Włoch przestrzelił punkt hamowania do pierwszego zakrętu i wyjechał w żwirowe pobocze. Podobnie było też z Hiszpanem, jednak taki moment przydarzył mu się w zakręcie siódmym.

17 minut przed końcem trzeciego treningu GP Portugalii na prowadzenie wyszedł Takaaki Nakagami, który jako pierwszy założył nową, miękką tylną oponę. Dzięki temu na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu uzyskał czas 1:40,144. Na kolejnym był już zdecydowanie szybszy i poprawił się na 1:39,804. Tym samym też awansował wówczas na dziewiąte miejsce w tabeli łączącej wyniki z trzech treningów.

Po chwili kolejni zawodnicy zaczęli podkręcać tempo na nowej, miękkiej tylnej oponie. Na czoło tabeli wyszedł wówczas Jack Miller, który okrążenie toru w Portimao przejechał w 1:39,414. Był to już więc najlepszy wynik całego weekendu. Drugi był wtedy Fabio Quartararo, który uzyskał czas 1:39,480, a czołową trójkę trzeciej sesji zamykał Miguel Oliveira (1:39,576). Do końca treningu pozostawało wówczas 10 minut.

Tempo na komplecie nowych, miękkich tylnych opon podkręcił też trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej, Alex Rins. Hiszpan uzyskał wówczas czas 1:39,799, który dawał mu czwarte miejsce w trzecim treningu. Niestety, w tabeli łączącej wyniki wszystkich sesji był to dopiero jedenasty rezultat, co na ten moment nie dawało mu bezpośredniego awansu do drugiej części kwalifikacji.

W ostatnich dwóch minutach treningu zawodnicy podjęli się kolejnej próby poprawy rezultatów na nowej, miękkiej tylnej oponie. Wówczas na pierwsze miejsce wyszedł Miguel Oliveira, który uzyskał czas 1:39,372. Na drugą pozycję przesunął się z kolei Takaaki Nakagami (1:39,411). Swój wynik poprawił również Cal Crutchlow, jednak rezultat 1:39,717 nie dawał mu miejsca w czołowej dziesiątce tabeli łączącej wyniki trzech sesji treningowych.

Chwilę później na prowadzenie wyszedł Alex Rins, który uzyskał czas 1:39,355. Tempa nie zwalniał jednak Miguel Oliveira, który odpowiedział Hiszpanowi i wyprzedził go o 0,025 sekundy. Najlepszy wynik trzeciego treningu uzyskał jednak finalnie Jack Miller, który okrążenie Algarve International Circuit przejechał w 1:39,205. Dobrze w końcówce spisał się też Andrea Dovizioso, który z czasem 1:39,404 przesunął się na czwarte miejsce.

Dość sporym zaskoczeniem jest fakt, że poza czołową dziesiątką w tabeli łączącej wyniki trzech treningów znaleźli się dwaj czołowi zawodnicy klasyfikacji generalnej. Franco Morbidelli, który walczy o wicemistrzostwo świata, uzyskał czas 1:39,619 i zajął ostatecznie jedenaste miejsce (w sobotnim treningu był dziewiąty), natomiast zdobywca mistrzowskiego tytułu odnotował piętnasty wynik (1:39,951) i nie poprawił swojego piątkowego rezultatu.

Image: © Pramac Racing MotoGP