GP Portugalii z zielonym światłem na organizację trzeciej rundy sezonu 2021

Grand Prix Portugalii 2020

Grand Prix Portugalii na torze w Portimao może finalnie znaleźć się w kalendarzu Formuły 1 na sezon 2021, po otrzymaniu od władz serii zielonego światła, poinformował serwis Autosport.

Kilka tygodni trwała niepewność co do wolnego miejsca i pierwszych rund otwierających tegoroczną kampanię, a trudna sytuacja w Portugalii nie ułatwiała rozwiązania całej sytuacji oraz finalizacji harmonogramu.

Formuła 1 wraz z organizatorami Grand Prix Portugalii przez ostatnie dni prowadziły dialog, aby lepiej zrozumieć całą sytuację w kraju i obie strony doszły do podobnych, a zarazem pozytywnych wniosków. Wszystko zatem wskazuje na to, że rywalizacja na torze Algarve zajmie wolne miejsce w kalendarzu i odbędzie się drugiego maja, tydzień przed Grand Prix Hiszpanii.

Decyzja w sprawie dopuszczenia Portugalii do organizacji trzeciej rundy oznacza, że sezon 2021 otworzy pojedynczy wyścig w Bahrajnie (28 marca), a cała F1 po trzech tygodniach zawita na tor Imola we Włoszech.

Grand Prix na torze w Portimao spowoduje jednak pewne komplikacje dla zespołów, które swoje siedziby mają na terenie Wielkiej Brytanii, a powodem tego są restrykcje wprowadzone na wyspach i dotyczą pandemii koronawirusa.

Portugalia obecnie znajduje się na "czerwonej liście" zjednoczonego królestwa i każda powracająca osoba musi poddać się dziesięciodniowej kwarantannie, w tym także personel związany z Formułą 1, który w razie przylotu do rodzimego kraju nie będzie mógł udać się na Grand Prix Hiszpanii.

Organizowana tydzień po tygodniu rywalizacja na torach Algarve i Barcelona-Catalunya najprawdopodobniej i tak wykluczyłaby powrót zespołów do swoich siedzib. Wprowadzone restrykcje spowodują, że personel związany z F1 pozostanie na dłużej na starym kontynencie, aby móc uczestniczyć w kolejnej rundzie.