GP Rosji z podwójną rundą mistrzostw świata w niedalekiej przyszłości?

GP Rosji z podwójną rundą mistrzostw świata w niedalekiej przyszłości?

Promotor wyścigu w Rosji w wywiadzie dla Forbesa zapowiedział, że w najbliższej przyszłości Soczi może organizować GP Rosji na przemian z torem Igora Drive, który wkrótce ma uzyskać homologację FIA, co pozwoli ściągnąć królową sportów motorowych na obiekt zlokalizowany pod Sankt Peterbsburgiem.

Tor w Soczi, którego obecny kontrakt z F1 wygasa wraz z końcem sezonu 2025, może w najbliższej przyszłości organizować GP Rosji na przemian z obiektem zlokalizowanym pod Sankt Petersburgiem - uważa Siergiej Worobjow promotor GP Rosji. Mowa tu o torze Igora Drive, który wkrótce ma uzyskać wszystkie potrzebne homologacje, które pozwolą zorganizować na tym obiekcie wyścig F1. Promotor wyścigu w tym kraju nie wyklucza również bardzo odważnego scenariusza, według którego Rosja może w przyszłości organizować dwie rundy mistrzostw świata.

"Rozszerzenie kalendarza do dwudziestu pięciu rund w sezonie może okazać się bardzo trudne, ale jest nieuniknione" - zaznaczał Siergiej Worobjow. "Władze F1 stale dążą do popularyzacji tego sportu w wielu kluczowych regionach świata. W związku z tym wkrótce w kalendarzu może pojawić się kolejny wyścig w Stanach Zjednoczonych i Azji. Dużo mówi się również o RPA i innych potencjalnie poważnych lokalizacjach, które mogą wkrótce dołączyć do kalendarza."

"Jeżeli chodzi o nasz kraj, to aktualnie F1 pozostaje na torze w Soczi. Wkrótce tor Igora Drive uzyska wszystkie potrzebne homologacje FIA, które pozwolą nam zacząć planować przyszłość tego obiektu związaną z F1. Wówczas możliwy jest scenariusz, że tor w Soczi i obiekt pod Sankt Petersburgiem będą na przemian organizować Grand Prix. Nie wykluczam również scenariusza, że F1 może w przyszłości dwukrotnie gościć w naszym kraju podczas jednego sezonu, ale taka sytuacja może mieć miejsce dopiero za kilka lat" - podsumował promotor GP Rosji.

Pod koniec ubiegłego roku wokół wyścigu w Soczi zaczęło pojawiać się wiele znaków zapytania, które dotyczyły organizacji tej rundy po sezonie 2020. Wówczas pojawiła się informacja o rzekomych pracach modernizacyjnych, które miały spowodować skrócenie nitki toru do dwóch kilometrów, co automatycznie dyskwalifikowałoby ten obiekt z organizacji GP. Aktualnie ten temat znacząco ucichł, co może świadczyć, że potencjalne zmiany w bezpośrednim pobliżu obiektu nie uderzą w żadnym stopniu w pętle toru.

W sezonie 2017 pojawił się również temat organizacji wyścigu w Soczi przy sztucznym świetle, ale ostatecznie pomysł samoistnie upadł. W ostatnim czasie pojawiła się również informacja ze strony władz F1, które zasugerowały zarządcą toru, aby ich obiekt przynajmniej częściowo był pokryty żwirowymi pułapkami. Taki pomysł został jednak odrzucony przez stronę rosyjską, która w uzasadnieniu informuje o niekorzystnych dla nich aspektach ekonomicznych takiego rozwiązania.