GP Teruel: Takaaki Nakagami z pierwszym pole position w klasie MotoGP

GP Teruel: Takaaki Nakagami z pierwszym pole position w klasie MotoGP

Takaaki Nakagami uzyskał najlepszy czas podczas kwalifikacji do wyścigu o GP Teruel, dzięki czemu wywalczył swoje pierwsze pole position w klasie MotoGP. Drugi, z niewielką stratą, był Franco Morbidelli, a czołową trójkę uzupełnił zwycięzca GP Aragonii, Alex Rins.

Podczas kwalifikacji do wyścigu o GP Teruel warunki pogodowe były bardzo dobre. Przed startem sesji temperatura powietrza wynosiła niespełna 22 stopnie Celsjusza, natomiast nawierzchnia była rozgrzana do nieco ponad 31.

Q1

Zawodnicy nie zwlekali z wyjazdem na tor i szybko opuścili swoje garaże, tym samym tworząc spory tłok. Jako pierwszy pomiarowe okrążenie przejechał Francesco Bagnaia. Włoski zawodnik na komplecie miękkich opon uzyskał wtedy czas 1:48,861. Wynik ten po chwili poprawił jednak Brad Binder – 1:48,333. Pozostali na razie byli jednak wolniejsi.

Dopiero na kolejnym pomiarowym okrążeniu doszło do kilku zmian. Na czoło tabeli wyszedł wówczas Jack Miller, który uzyskał czas 1:37,394. Australijczyk miał dość bezpieczną przewagę nad drugim Polem Espargaro, legitymującym się wynikiem 1:37,848. Różnice były jednak niewielkie, gdyż jego brat tracił do niego zaledwie 2 tysięczne sekundy, a Andrea Dovizioso 23. Blisko byli również Johann Zarco, Danilo Petrucci oraz Francesco Bagnaia. Wiele stracił natomiast Brad Binder, który popełnił błąd w ostatnim zakręcie i zjechał do alei serwisowej. Tym samym po serii pierwszych przejazdów zajmował dopiero dziewiąte miejsce.

Po powrocie na tor znacząco przyspieszył duet fabrycznego zespołu KTM. Najpierw okrążenie toru MotorLand Aragon zakończył Brad Binder, który uzyskał czas 1:47,865 i przesunął się na czwarte miejsce. Pol Espargaro uzyskał natomiast rezultat 1:47,606 i umocnił się na drugiej pozycji. To jednak nie było ostatnie słowo Hiszpana, bo na kolejnym okrążeniu podkręcił tempo na 1:47,071 i awansował na pierwsze miejsce.

Walkę o awans do finałowej części kwalifikacji GP Teruel toczyli zawodnicy fabrycznego Ducati, jednak Andrea Dovizioso uzyskał czas 1:47,747 i był dopiero czwarty, tuż za Stefanem Bradlem, który poprawił się na 1:47,585.

Gdy wydawało się, że Jack Miller jest już bezpieczny awansu do drugiej części kwalifikacji, świetne okrążenia przejechali wtedy Aleix Espargaro i Johann Zarco. Najpierw na drugą pozycję awansował Hiszpan, który uzyskał czas 1:47,362. Nie cieszył się  z niej zbyt długo, gdyż chwilę później Francuz odnotował rezultat 1:47,303 i to on finalnie był drugi.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji GP Teruel: Pol Espargaro (1:47,071), Johann Zarco (+0,232), Aleix Espargaro (+0,301), Jack Miller (+0,323), Brad Binder (+0,407), Stefan Bradl (+0,514), Andrea Dovizioso (+0,676), Francesco Bagnaia (+0,688), Danilo Petrucci (+0,784), Tito Rabat (+1,043), Bradley Smith (+1,331).

Q2

Tabelę w finałowej części kwalifikacji GP Teruel otworzył Alex Rins, który na komplecie miękkich opon uzyskał czas 1:48,673. Wynik ten po chwili poprawiło kilku zawodników, jednak najszybszy z nich był Maverick Vinales – 1:47,908.

Na drugim pomiarowym okrążeniu rezultaty były dużo lepsze. Najpierw na 1:47,593 poprawił się Alex Rins, który tym samym awansował na pierwsze miejsce. Szybki był też Iker Lecuona, który po raz pierwszy wystąpił w Q2 – 1:47,621. Liderem został jednak Takaaki Nakagami. Japończyk poprawił się na 1:47,072 i o 0,046 sekundy wyprzedzał Franco Morbidellego. Trzeci – dość niespodziewanie – był Johann Zarco, który legitymował się czasem 1:47,297.

Dalej w klasyfikacji znajdowali się: Fabio Quartarararo, Alex Rins, Cal Crutchlow, Maverick Vinales, Iker Lecuona, Miguel Oliveira, Pol Espargaro, Alex Marquez oraz Joan Mir.

Po krótkiej przerwie i wymianie tylnej opony zawodnicy wrócili na tor. Każdy chciał wtedy znaleźć dla siebie idealne miejsce. Pierwsze pomiarowe okrążenia nie przyniosły jednak zmian w klasyfikacji.

Decydujące starcie rozpoczęło się minutę przed końcem kwalifikacji do wyścigu o GP Teruel. Wtedy na 1:47,367 poprawił się Maverick Vinales, który awansował na czwarte miejsce. Miał jednak jeszcze możliwość przejechania jeszcze jednego okrążenia.

Takiej nie miał już Takaaki Nakagami, który poprawił się na 1:46,882 i umocnił się na prowadzeniu. Broni nie zamierzał składać jednak Fabio Quartararo, który miał świetne międzyczasy w dwóch pierwszych sektorach, jednak w drugiej połowie okrążenia nie był już tak szybki. Finalnie więc zajął szóste miejsce.

Pole position ostatecznie wywalczył Takaaki Nakagami, który o 0,063 sekundy wyprzedził Franco Morbidellego. Pierwszy rząd uzupełni jutro Alex Rins, który odnotował czas 1:47,155.

Czwarty ustawi się jutro Maverick Vinales, piąty Johann Zarco, który przewrócił się pod koniec sesji w szesnastym zakręcie, szósty Fabio Quartararo, siódmy Cal Crutchlow, ósmy Miguel Oliveira, dziewiąty Pol Espargaro, dziesiąty Alex Marquez, jedenasty Iker Lecuona, a dwunasty lider klasyfikacji generalnej, Joan Mir.

Pełne wyniki kwalifikacji wkrótce.