GP Wielkiej Brytanii z nowym harmonogramem, uwzględniającym wyścig sprinterski

Grand Prix Wielkiej Brytanii 2020 / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 zaktualizowała harmonogram weekendu wyścigowego Grand Prix Wielkiej Brytanii, przesuwając sesję kwalifikacyjną na piątek i planując wyścig sprinterski na późne, sobotnie popołudnie.

Podczas dziesiątej rundy Mistrzostw Świata F1, zaplanowanej na 16-18 lipca, po raz pierwszy w historii sportu odbędzie się wyścig sprinterski, który określi pola startowe do głównego niedzielnego starcia na torze.

Piątkowy harmonogram rywalizacji na wyspach obejmie jedną, godzinną sesję treningową oraz 60-minutowe kwalifikacje - do sobotniego wyścigu sprinterskiego - które zostaną rozegrane zgodnie z normalnym formatem, składającym się z trzech segmentów.

Włodarze wyścigu na pętli Silverstone postanowili również o godzinę wcześniej zaplanować obie piątkowe sesje, aby umożliwić kibicom dotarcie na tor w Northamptonshire i potencjalnie zwiększyć liczbę fanów na trybunach. W związku z tym pierwszy trening wystartuje o godzinie 15:30 [czasu polskiego], natomiast kwalifikacje ruszą o 19:00.

Sobotnia akcja rozpocznie się od drugiego wolnego treningu, który został zaplanowany na godzinę 13:00, a do wyścigu sprinterskiego kierowcy ruszą o godzinie 17:30. Główny wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii wystartuje o godzinie 16:00 w niedzielę.

Formuła 1 w sezonie 2021 oceni nowy format weekendu wyścigowego na trzech obiektach. Prócz Silverstone testowy harmonogram pojawi się także podczas Grand Prix Włoch i wyścigu w Brazylii.

„Jesteśmy podekscytowani tą nową szansą, która przyniesie naszym fanom jeszcze bardziej wciągający weekend wyścigowy w 2021 roku” - powiedział Stefano Domenicali. „Widok walczących kierowców przez trzy dni będzie niesamowitym przeżyciem.”

„Jestem pewien, że zawodnicy będą zadowoleni z walki. Cieszę się, że wszystkie zespoły poparły ten plan i jest to świadectwo naszych wspólnych wysiłków, aby nadal angażować naszych fanów na nowe sposoby, jednocześnie zapewniając, iż pozostaniemy wierni dziedzictwu i merytokracji naszego sportu” - dodał.

Image: © Pirelli Motorsport