GP Włoch w MotoGP odwołane

Autodromo Internazionale del Mugello / © Petronas Yamaha SRT

FIM, IRTA oraz Dorna Sports poinformowały, że w sezonie 2020 nie odbędzie się Grand Prix Włoch na torze Mugello. Zmodyfikowany kalendarz dla kategorii MotoGP poznamy najprawdopodobniej jutro.

Tor Mugello znajduje się w malowniczej Toskanii, co czyni go jednym z najpiękniej położonych obiektów wyścigowych na świecie. Biorąc pod uwagę również panującą na trybunach atmosferę, szczególnie tworzoną przez fanów Valentino Rossiego, jest to wyjątkowa runda w kalendarzu. Wszyscy zawodnicy z niecierpliwością czekają, by przyjechać na Mugello, a kibice liczą na kolejny ekscytujący wyścig.

Niestety, pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia z niej wynikające zmusiły FIM, firmę IRTA oraz Dornę Sports do ostatecznego odwołania tegorocznego Grand Prix Włoch na torze Mugello. Obiekt ten nie znajdzie się więc w kalendarzu Motocyklowych Mistrzostw Świata po raz pierwszy od 1990 roku.

„Z ciężkim sercem ogłaszamy odwołanie rundy na torze Mugello. Niestety, nie udało nam się znaleźć rozwiązania problemów logistycznych oraz operacyjnych wynikających z pandemii i reorganizacji kalendarza, aby umożliwić nam wizytę w tym miejscu” – oznajmił Carmelo Ezpeleta, CEO Dorna Sports.

„To wielka strata, ponieważ Mugello jest jednym z najpiękniejszych torów na świecie i jesteśmy bardzo dumni, że możemy go nazywać domem Grand Włoch”.

„Pomimo wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia praktycznego rozwiązania, niemożliwość otwarcia wydarzenia dla widzów, a także trudności, jakie pojawiły się w związku z tą wyjątkową sytuacją, nie pozwoliły nam znaleźć nowej daty dla Grand Prix Włoch” – powiedział Paulo Poli, szef toru Mugello.

„Chciałbym podziękować wszystkim naszym kibicom, którzy nas wspierali i zachęcali w tych miesiącach i zaprosić ich z powrotem do Mugello w 2021 roku. Będzie to, jak zawsze, jednym z najbardziej ikonicznych wydarzeń sezonu” – dodał.

Sytuacja związana z panującą ciągle pandemią zmusza organizatorów do przeorganizowania kalendarza. Wiemy już, że Dorna skupi się przede wszystkim na europejskich rundach i być może aż siedem odbędzie się na terenie Hiszpani. O tym, jak rzeczywiście będzie wyglądał nowy harmonogram, najprawdopodobniej przekonamy się już jutro.

Image: © Petronas Yamaha SRT