Gran Turismo Polonia 2019: Podsumowanie 15. edycji imprezy

Gran Turismo Polonia 2019: Podsumowanie 15. edycji imprezy

6 lipca zakończyła się na torze Poznań jubileuszowa, 15. edycja Gran Turismo Polonia. Uczestnicy zostali jednak w stolicy Wielkopolski do niedzieli, gdyż w sobotni wieczór odbyło się w hotelu Andersia afterparty. Zapraszamy więc do naszego podsumowania i obszernej galerii z tego wydarzenia.

Lubimy Poznań

Fani motoryzacji zaczęli się martwić, że po ubiegłorocznej edycji Gran Turismo nie wróci już do Polski, a przynajmniej do Poznania. Wszystko przez przekroczenie limitu decybeli przez samochody uczestników, co ostatecznie doprowadziło do przedwczesnego zakończenia imprezy. W związku z tym, aby wydarzenie to ponownie odbyło się w Polsce, musiało dojść o porozumienia z właścicielami toru.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zarówno Prezes Automobilklubu Wielkopolski Bartosz Bieliński oraz Peter Ternström, organizator wydarzenia, zapewnili o współpracy dotyczącej organizacji Gran Turismo Polonia w Poznaniu.

„W ubiegłym roku doszło do szeregu nieporozumień, których efektem było przekroczenie norm hałasu i przerwanie imprezy. Sytuacja była bardzo skomplikowana, a jak się okazało, zawiodła przede wszystkim komunikacja. Dlatego gdy po wszystkim siedliśmy do rozmów, postanowiliśmy wspólnie zamknąć temat zeszłego roku i skupić się na rozwiązaniu problemów na przyszłość” – zapewnia Bartosz Bieliński, Prezes Automobilklubu Wielkopolskiego. „Gran Turismo Polonia było zawsze mile widziane na Torze Poznań i zależy nam, aby ubiegłoroczny incydent nie przekreślił 15 lat naszej dobrej współpracy – dodał Prezes.

Deklaracje zarządcy toru potwierdzają organizatorzy.

Poznań to dla nas to wyjątkowe i ważne miejsce. Czujemy się tutaj świetnie. Dlatego cieszymy się, że udało nam się porozumieć z Automobilklubem, z którym przecież tak wiele nas łączy. Wszystkim nam zależy na przyszłości imprezy, dlatego szybko znaleźliśmy wspólny język i skupiliśmy się na rozwiązaniu problemów z hałasem. Najważniejszym efektem tej współpracy jest Gran Turismo Polonia 2019”  – potwierdza Peter Ternström, organizator wydarzenia. „W tym roku będziemy ciszej, co nie znaczy jednak, że mniej spektakularnie. Nadal mamy ponad 100 topowych modeli samochodów z całej Europy!” – dodaje Peter.

W związku z tym, że to 15. edycja Gran Turismo Polonia, organizatorzy podsumowali dotychczasowe wydatki w Poznaniu.

Policzyliśmy, że przez ostatnie 15 lat wydaliśmy w Poznaniu przeszło 50 milionów złotych! Można za to kupić kilka całkiem dobrych samochodów – żartuje Peter Ternström. „Co jednak najważniejsze, 15 lat to naprawdę kawał czasu. Wszyscy bardzo zżyliśmy się z miastem i chcemy tutaj wracać co roku. To dla nas ważna tradycja. Myślę, że Gran Turismo Polonia jest znakomitą wizytówką Poznania na świecie” – dodaje organizator.

Po tych słowach możemy być praktycznie pewni, że Gran Turismo Polonia powróci do Poznania również i w 2020 roku.

Cicho nie znaczy gorzej

Choć w tym roku limit hałasu wynosił 96 decybeli, a liczba aut została ograniczona do 128, tak żaden fan motoryzacji nie mógł narzekać na brak emocji. W Poznaniu pojawiło się wiele supersamochodów, które rywalizowały o jak najlepszy czas okrążenia. Na torze można było podziwiać takie modele jak: Porsche GT3 RS, Porsche GT2 RS, Lamborghini Huracan (również Performante), BMW M4, Ferrari 458, Ferrari 488 (w tym 488 Pista), Ferrari Portofino, Nissan GT-R, Cobra BDR, Aston Martin Vantage, McLaren 720S czy też Ultima GTR. Wśród uczestników zdecydowanie przeważały mimo wszystko egzemplarze Porsche i Ferrari.

W sobotę, podczas dnia otwartego dla szerokiej publiczności, zjawiło się także Lamborghini Aventador SV-J. Wcześniej stało jedynie pod hotelem Andersia, lecz nie mogło go zabraknąć na torze. Chwilowe przekroczenie limitu decybeli nikomu przecież nie zagrozi.

Widzowie mogli więc podziwiać kierowców w akcji, zrobić pamiątkowe zdjęcia, a w przerwie od motoryzacyjnych wrażeń czekały na nich foodtrucki. Każdy fan supersamochodów mógł być bardzo zadowolony z tak miło spędzonej soboty i nawet nie przeszkadzały mu w tym przelotne opady deszczu.

Poniżej znajdziecie obszerną galerię z tegorocznej edycji Gran Turismo Polonia.