Grand Prix Australii w kalendarzu Formuły 1 do 2035 roku

Melbourne Grand Prix Circuit / © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team

Formuła 1 potwierdziła, że Grand Prix Australii pozostanie w Melbourne i kalendarzu mistrzostw do 2035 roku. Nowa dziesięcioletnia umowa, która będzie obowiązywać od 2025 roku, zapewnia także udział Formuły 2 i Formuły 3 w wydarzeniu od sezonu 2023.

„Cieszę się, że mogę potwierdzić, iż Melbourne i tor w Albert Park pozostaną w kalendarzu Formuły 1 do 2035 roku” – powiedział Stefano Domenicali, szef królowej sportów motorowych.

„Wyścig ten zawsze był ulubieńcem fanów, kierowców oraz zespołów, a Melbourne jest niesamowitym i tętniącym życiem międzynarodowym miastem, które idealnie pasuje do naszego sportu.”

„W tym roku widzieliśmy ogromne tłumy i pełnych pasji fanów podczas Grand Prix i jesteśmy bardzo podekscytowani przyszłością w Australii, ponieważ nasz sport wciąż się rozwija.”

„Chciałbym podziękować rządowi wiktoriańskiemu, Danielowi Andrewsowi, premierowi Wiktorii oraz Martinowi Pakuli, ministrowi turystyki, sportu i ważnych wydarzeń za ich niestrudzone wsparcie dla wydarzenia w Melbourne, a także Andrew Westacottowi i Paulowi Little z AGPC za zabezpieczenie długoterminowej przyszłości.”

„Wszyscy nie możemy się doczekać powrotu do Melbourne w przyszłym sezonie” – dodał Włoch.

Grand Prix Australii w trwającej obecnie kampanii okazało się wielkim sukcesem, a tor w Albert Park odwiedziło w sumie 419 000 fanów podczas całego weekendu wyścigowego.

W ciągu ostatnich dwóch lat promotor dokonał znacznych inwestycji w unowocześnienie toru, a w nadchodzących latach będzie nadal poprawiał ogólne wrażenia oraz udogodnienia dla kibiców, w tym padok i aleję serwisową. Zmodernizuje również pomieszczenia dla zespołów, które będą niezbędne do sprawnego przebiegu wydarzenia w ciągu następnej dekady.

„To sensacyjne ogłoszenie, jest po prostu świetne dla Melbourne oraz Victorii i opiera się na naszej bogatej historii sportów motorowych, a także na zamiłowaniu Melbourne do wielkich wydarzeń sportowych i stanowi aspirację dla następnej generacji gwiazd australijskich wyścigów” podkreślił Andrew Westacott, szef Australian Grand Prix Corporation.

„Jesteśmy dumni z naszych silnych relacji z Formułą 1 i razem będziemy rozwijać ten sport w Australii oraz w szerszym regionie Azji i Pacyfiku.”

„Wszyscy w Australian Grand Prix Corporation z niecierpliwością czekają na podniesienie Grand Prix Australii na nowy poziom w ciągu najbliższych trzynastu lat.”

Włodarze serii nie potwierdzili daty przyszłorocznej edycji rywalizacji na Melbourne Grand Prix Circuit, a ostateczny czas wydarzenia zostanie ogłoszony po finalizacji kalendarza na sezon 2023.

Melbourne Grand Prix Circuit / © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team
Image: © Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team