Grand Prix Francji: 83. pole position Marca Marqueza

Marc Marquez okazał się najszybszy w sobotnich kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Francji. Siedmiokrotny mistrz świata wyprzedził w nich Danilo Petrucciego i Jacka Millera.

Q1

Punktualnie o godzinie 14:10 wszyscy zawodnicy, którzy muszą brać udział w pierwszej części sesji kwalifikacyjnej, pojawili się na torze.

Większość zawodników wyjechała na oponach przeznaczonych na mokrą nawierzchnię toru, tylko Valentino Rossi zdecydował się na wyjazd na ogumieniu typu slick. Tabelę z wynikami otworzył Francesco Bagnaia – 1:40.996. Chwilę później na pozycję lidera wskoczył bohater lokalnej publiczności, Johann Zarco.

Bardzo dobre okrążenie pojechał Franco Morbidelli. Zawodnik satelickiego zespołu Yamahy wskoczył na pierwszą pozycję. Mistrz klasy Moto2 z sezonu 2017 długo jednak nie cieszył się prowadzeniem, gdyż zaraz po nim linię mety przekroczył Valentino Rossi. „Doktor”, który jako jedyny wyjechał na oponach na suchą nawierzchnię, wyprzedzał swojego rodaka o prawie półtorej sekundy. Bardzo słabo kwalifikacje rozpoczął Cal Crutchlow, który zajmował ósme miejsce na pięć minut przed końcem Q1.

Po krótkiej wizycie w boksach wszyscy zawodnicy zgodnie wyjechali na slickach. Tym razem „pokerowa” zagrywka Valentino Rossiego okazała się skuteczna. Okazało się jednak, że nad torem znów zaczął padać deszcz, przez co warunki się pogorszyły. Sytuacja w czołówce nie uległa zmianie. Do drugiej części sesji kwalifikacyjnej awansowali Valentino Rossi oraz Franco Morbidelli.

Wyniki pierwszej części kwalifikacji: Valentino Rossi, Franco Morbidelli, Francesco Bagnaia, Johann Zarco, Cal Crutchlow, Miguel Oliveira, Karel Abraham, Joan Mir, Alex Rins, Tito Rabat, Hafizh Syahrin, Andrea Iannone

Q2

Po raz kolejny większość zawodników, zdecydowała się wyjechać na oponach deszczowych z wyjątkiem Valentino Rossiego i Fabio Quartararo, którzy postanowili zaryzykować i założyli slicki. Jako pierwszy czas okrążenia odnotował Danilo Petrucci – 1:42.661. Bardzo szybko swoje pomiarowe "kółko" pokonał Jack Miller. Australijczyk wyprzedził Włocha o blisko sekundę. W międzyczasie wywrotkę w zakręcie numer 6 zaliczył Marc Marquez. Hiszpan jednak zdołał już wcześniej awansować na pozycję lidera z czasem 1:40.952.

Rossi i Quartararo po przejechaniu jednego okrążenia postanowili zjechać do alei serwisowej w celu założenia opon na mokrą nawierzchnię. Nie najlepiej sesję kwalifikacyjną zaczęli Jorge Lorenzo oraz Maverick Vinales, którzy zajmowali odpowiednio jedenaste i dziesiąte miejsce. Na cztery minuty przed końcem upadek zaliczyli Pol Espargaro oraz Jack Miller. Hiszpan jednak znalazł się w gorszej sytuacji, ponieważ nie zaliczył okrążenia pomiarowego, co oznacza, że do jutrzejszego wyścigu wystartuje z dwunastego pola.

Bardzo dobre okrążenie pojechał Valentino Rossi. Dziewięciokrotny mistrz świata awansował na piąte miejsce i to była jedyna zmiana pozycji w czołówce. Pod koniec na swoim najszybszym okrążeniu upadł Takaaki Nakagami. Ostatecznie z pole position wystartuje więc Marc Marquez, a obok niego w pierwszym rzędzie ustawią się Danilo Petrucci oraz Jack Miller.

Poz Nr Kierowca Zespół Czas / Strata
1. 93 Marc Marquez Repsol Honda Team 1:40.952
2. 9 Danilo Petrucci Mission Winnow Ducati 0.360
3. 43 Jack Miller Pramac Racing 0.414
4. 4 Andrea Dovizioso Mission Winnow Ducati 0.600
5. 46 Valentino Rossi Monster Energy Yamaha MotoGP 0.703
6. 21 Franco Morbidelli Petronas Yamaha SRT 0.729
7. 30 Takaaki Nakagami LCR Honda Idemitsu 1.107
8. 99 Jorge Lorenzo Repsol Honda Team 1.115
9. 41 Aleix Espargaro Aprilia Racing Team Gresini 1.498
10. 20 Fabio Quartararo Petronas Yamaha SRT 1.557
. . .