Grand Prix Japonii odbędzie się zgodnie z planem?

GP Japonii 2019 / © Pirelli Motorsport

Organizatorzy japońskiej rundy F1 z optymizmem spoglądają na październikowy termin rozegrania wyścigu i wierzą, że ich wydarzenie odbędzie się zgodnie z pierwotnym kalendarzem 2020.

F1 wciąż pracuje nad nowym, tegorocznym harmonogramem wyścigowym, a jego ostateczny kształt mamy poznać w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Na obecną chwilę za pewnik obiera się podwójną rundę w Austrii, która zainauguruje 70-ty sezon mistrzostw świata Formuły 1. Rozegranie dwóch wyścigów planowane jest także w Wielkiej Brytanii, jednak sytuacja epidemiologiczna na Wyspach wciąż jest nieciekawa i niewykluczone, że z powodu decyzji brytyjskiego rządu, nakładającej obowiązkową 14-dniową kwarantannę na przyjeżdżających zza granicy, rozegranie podwójnej rundy na Silverstone nie będzie możliwe. W takim przypadku, alternatywnym miejscem może być niemiecki tor Hockenheimring, który powróci tym samym do kalendarza wyścigowego (więcej o tym pisaliśmy TUTAJ).

Do końca września planowane jest tournée po krajach europejskich oraz Eurazji, z wykluczeniem Francji i Monako, gdzie tegoroczne Grand Prix zostały odwołane bez możliwości ubiegania się o miejsce w nowym harmonogramie.

Wyścigi w obu Amerykach i Azji przewidziane są na październik oraz listopad. Optymistyczny plan zakłada zakończenie sezonu 13 grudnia, zgodnie z tradycją ostatnich lat – na torze Yas Marina w Abu Zabi.

Rzecznik organizatora GP Japonii, zaplanowanego na 11 października, przyznał w wywiadzie dla serwisu Motorsport Week, iż „mają wysokie oczekiwania”, jeśli chodzi o rozegranie wyścigu w pierwotnym terminie i wierzą, że odbędzie się on z udziałem kibiców. Dodał również, że przygotowują się do tego wydarzenia zgodnie z pierwszym kalendarzem wyścigowym 2020, opublikowanym przez F1 w ubiegłym roku.

Tor Suzuka, należący do Hondy, znajduje się około 300 kilometrów na południowy zachód od Tokio. Gościł u siebie Formułę 1 w latach 1987-2006 oraz 2009-2019. Obiekt ten ma kontrakt na organizację Grand Prix obowiązujący do co najmniej 2021 roku.

Image: © Pirelli Motorsport