Grand Prix Miami dołączy do kalendarza Formuły 1 od sezonu 2022

Grand Prix Miami / © Formula 1

Władze F1 oficjalnie potwierdziły, że pierwsza edycja Grand Prix Miami odbędzie się już w sezonie 2022.

Wyścig na terenie stadionu Hard Rock zostanie zorganizowany dzięki podpisaniu dziesięcioletniej umowy pomiędzy promotorem a przedstawicielami Liberty Media i FIA.

Najlepsi kierowcy świata rywalizować będą na liczącym 19 zakrętów torze o długości 5,41 km. Nowy obiekt zaprojektowany został w taki sposób, aby zapewnić zarówno wysokie prędkości maksymalne, jak i wiele okazji do wyprzedzania, w czym pomóc mają między innymi trzy strefy DRS. Tym samym Miami stanie się jedenastym miejscem w historii na terenie USA, goszczącym zawodników królowej sportów motorowych.

Na mocy podpisanego wcześniej porozumienia, organizacja Grand Prix ma przynieść szereg korzyści dla okolicznych mieszkańców, takich jak program edukacyjny STEM, a także wsparcie dla lokalnych firm.

„Z radością ogłaszamy, że F1 będzie ścigać się w Miami Gardens, począwszy od roku 2022" – powiedział Stefano Domenicali.

„Stany Zjednoczone to dla nas kluczowy rynek. Rozpoznawalność Formuły 1 stale tam rośnie, a organizacja drugiego wyścigu pomoże utrzymać ten trend. Będziemy nieustannie współpracować z właścicielami Hard Rock Stadium i FIA w celu zapewnienia kibicom niezapomnianych wrażeń. Jednocześnie zrobimy wszystko, aby pozostawić trwały i pozytywny wkład w życie lokalnej społeczności."

„Jesteśmy wdzięczni naszym fanom, urzędnikom i miejscowym przedsiębiorcom turystycznym za ich wsparcie i cierpliwość. Z niecierpliwością czekamy, aż największe widowisko sportowe na naszej planecie zagości w Miami po raz pierwszy w historii."

„Kompleks Hard Rock w Miami Gardens istnieje po to, aby gościć największe imprezy, przynoszące korzyści dla całego regionu" – dodał Tom Garfinkel.

„Współpracowaliśmy z wyspecjalizowanymi projektantami, aby stworzyć tor gwarantujący wspaniałą walkę i dający fanom najlepsze doświadczenia, odzwierciedlające różnorodny i dynamiczny charakter Miami."

„Chcę podziękować F1 oraz przedstawicielom Miami Gardes i Miami Dade Country za ich pracę włożoną w organizację tego wydarzenia, które będzie miało ogromne znaczenie w najbliższych latach."

Image: © Formula 1