Grand Prix Turcji zastąpi wyścig w Singapurze

Intercity Istanbul Park / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Formuła 1 poinformowała, że runda na torze Istanbul Park powróci do kalendarza na sezon 2021, zastępując odwołane niedawno Grand Prix Singapuru.

Ograniczenia wywołane pandemią koronawirusa wymusiły na władzach królowej motorsportu rezygnację z rozegrania wyścigu na torze Marina Bay. W jego miejsce zdecydowano się na Grand Prix Turcji, które po zmianach figurowało w kalendarzu w zastępstwie za rundę w Kanadzie, ale również zostało odwołane ze względu na wpisanie Turcji na tzw. czerwoną listę krajów w Wielkiej Brytanii.

Podróżni powracający z takich państw muszą odbyć 10-dniową kwarantannę, zanim będą mogli legalnie przebywać na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Tym razem jednak termin Grand Prix Turcji mógł zostać zaplanowany w taki sposób, aby uniknąć tych ograniczeń.

Weekend wyścigowy na torze Istanbul Park ma odbyć się w dniach 1-3 października, pomiędzy Grand Prix Rosji (24-26 września) i Grand Prix Japonii (8-10 października). Tym samym zespoły powrócą do Wielkiej Brytanii (gdzie większość ekip ma swoje siedziby) dopiero kilka dni po rywalizacji na Suzuce, tak aby minął już okres 10 dni od wyjazdu z Turcji.

„Po rozmowach z innymi organizatorami jesteśmy pewni, że będziemy w stanie pojechać na następny wyścig zgodnie z naszymi ścisłymi protokołami bezpieczeństwa” – napisały władze Formuły 1 w oświadczeniu.

„Społeczność Formuły 1 nadal będzie podróżować w tym sezonie z zachowaniem rygorystycznych środków bezpieczeństwa, które dotychczas pozwalały nam na przemieszczanie się bez żadnych zagrożeń. Do tej pory w trwającej kampanii przeprowadziliśmy ponad 44 000 testów na koronawirusa z 27 pozytywnymi przypadkami (zachorowalność na poziomie 0,06%), z których większość pojawiła się podczas wcześniejszej części sezonu.”

W tej sprawie wypowiedział się także prezydent Formuły 1, Stefano Domenicali: „Cieszymy się, że wracamy do Turcji na tor Intercity Istanbul Park. Mamy nadzieję, że ponownie zobaczymy kolejny fantastyczny wyścig na jednym z najlepszych torów na świecie.”

„Chcemy podziękować zarządowi Intercity Istanbul Park i panu Vuralowi Ak za jego osobiste wysiłki, aby to wydarzenie się odbyło. Pokazaliśmy, że nadal możemy się dostosowywać oraz że istnieje ogromne zainteresowanie naszym sportem, co daje nadzieję organizować w przyszłości wyścigi Grand Prix w wielu innych lokalizacjach.”

„Od początku roku prowadziliśmy bardzo udane rozmowy z wszystkimi innymi organizatorami i nadal ściśle z nimi współpracujemy w tym okresie” – podsumował.

Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI