Guanyu Zhou nowym kierowcą wyścigowym Alfy Romeo Racing Orlen

Guanyu Zhou / © Alpine F1

Zespół Alfa Romeo Racing Orlen potwierdził, że Guanyu Zhou będzie nowym partnerem Valtteriego Bottasa i rozpocznie rywalizację w Formule 1 wraz z początkiem sezonu 2022.

Wielomiesięczne spekulacje na temat obsady drugiego fotela w ekipie z Hinwil spędzały wielu obserwatorom sen z powiek, jednak Frederic Vasseur, szef Alfy Romeo, nie zdradzał nazwiska drugiego kierowcy, trzymając w dużej niepewności także Antonio Giovinazziego. Nowym kolegą zespołowym Valtteriego Bottasa będzie jednak Guanyu Zhou.

Chińczyk swoją profesjonalną karierę wyścigową rozpoczął w 2015 roku od startów we włoskiej Formule 4, w której od samego początku prezentował wysoką formę, jak i tempo, co udowodnił trzema wygranymi i drugą lokatą w klasyfikacji kierowców na koniec kampanii.

Dobra postawa w F4 pozwoliła Zhou bardzo szybko znaleźć się w Europejskiej Formule 3, w której ścigał się bez większych sukcesów, jednak chęć współzawodnictwa i wysoki profesjonalizm dał mu przepustkę do Formuły 2 i możliwość poznania królowej sportów motorowych od środka, w ramach pozycji kierowcy testowego Renault, a następnie Alpine.

Trwający sezon 2021 dla Zhou okazał się najlepszy w jego wyścigowej karierze, a okazane mu wsparcie zaprowadziło go do fotela w zespole Alfa Romeo Racing Orlen, z którym związał się kontraktem od 2022 roku.

„Od najmłodszych lat marzyłem o wspięciu się tak wysoko, jak tylko mogę w sporcie, który mnie pasjonuje, a teraz marzenie się spełniło” - powiedział Guanyu Zhou.

„To dla mnie zaszczyt, że mogę rozpocząć karierę w Formule 1 i to w kultowym zespole, który w przeszłości wprowadził wiele młodych talentów. Teraz sen stał się rzeczywistością.”

„Czuję się dobrze przygotowany na ogromne wyzwanie Formuły 1, szczytu mojego sportu, obok sprawdzonego, światowej klasy talentu w osobie Valtteriego Bottasa. Dziękuję zespołowi Alfa Romeo Racing Orlen za tę możliwość.”

„W przyszłym roku celem będzie nauczenie się jak najwięcej i jak najszybciej. Bycie pierwszych chińskim kierowcą w Formule 1 to przełom historii chińskich sportów motorowych.”

„To przyjemność powitać Guanyu Zhou w zespole Alfa Romeo Racing Orlen” - dodał Frederic Vasseur, szef ekipy z Hinwil.

„Jest bardzo utalentowanym kierowcą, co pokazał swoimi wynikami w Formule 2 i nie możemy się doczekać, aby pomóc jego talentowi w jeszcze większym rozkwicie w F1.”

„Jesteśmy dumni z naszego składu na 2022 rok i jesteśmy przekonani, że Zhou nawiąże bardzo udane partnerstwo z Valtterim.”

„Z niecierpliwością czekamy również na powitanie wszystkich nowych chińskich fanów, którzy dołączą do zespołu: Alfa Romeo Racing Orlen to marka historyczna, ucieleśniająca ducha Formuły 1 i dołożymy wszelkich starań, aby doświadczenie naszego sportu było wspaniałe.”

Image: © Alpine F1