Haas coraz bardziej zacieśnia współpracę z ekipą Ferrari

GP Toskanii 2020 / © Haas F1

Guenther Steiner przyznał, że jeden z młodych kierowców Akademii Ferrari może jeszcze w tym sezonie pojawić się w piątkowych treningach za kierownicą samochodu zespołu Haas.

Przed szefem amerykańskiej ekipy stoi obecnie bardzo trudna decyzja dotycząca obsady kierowców na sezon 2021. Obecny skład Haasa nie zmienił się od 2017 roku. Wiele wskazuje jednak na to, że ten sezon jest ostatnim, kiedy Romain Grosjean i Kevin Magnussen startują w barwach tej samej ekipy.

Coraz częściej słychać głosy, że w centrum zainteresowania ekipy Haas znajdują się młodzi zawodnicy znajdujący się pod opieką Akademii Kierowców Ferrari. Obecnie w Formule 2 startuje pięciu takich zawodników, z których największe szanse na awans do Formuły 1 mają obecnie Mick Schumacher, Robert Schwartzman i Callum Ilott.

Jak przyznał Guenther Steiner, jego zespół w ramach współpracy z Ferrari może jeszcze w tym sezonie dać jednemu z nich możliwość wzięcia udziału w piątkowych treningach.

„Moglibyśmy to zrobić. Myślę, że jeśli Ferrari poprosi nas o pomoc, to będziemy gotowi.”

„Oni pomagają nam w tym roku, kiedy mamy spore problemy związane z epidemią. Pomagają nam, ale ostatecznie pomagamy sobie nawzajem, więc jeśli nas o to poproszą, to będę na to otwarty.”

Gotowość do udostępnienia samochodu jednemu z młodych zawodników Akademii Kierowców Ferrari sugeruje, że amerykańska ekipa zamierza mocno zacieśnić współpracę na linii Kannapolis – Maranello.

W obliczu słabej dyspozycji jednostek napędowych Ferrari coraz częściej spekulowano na temat zerwania współpracy silnikowej obu ekip, ale zarówno Gene Haas, jak i Guenther Steiner zdementowali te plotki, potwierdzając, że są oni całkowicie lojalni wobec Scuderii Ferrari.

„Odegrali kluczową rolę w sprowadzeniu nas do Formuły 1 i wykonali przy tym dobrą robotę. Teraz mają pewne trudności, ale wierzę, że są one krótkotrwałe i szybko z tego wyjdą. Dlatego myślę, że ucieczka od nich przy pierwszej możliwej okazji nie jest zbyt etyczna, ponieważ bez nich nie byłoby nas tutaj.”

Image: © Haas F1