Haas wybierze skład na sezon 2021 spośród 10 nazwisk

Robert Schwartzman / © Scuderia Ferrari

Lista kandydatów do roli kierowców zespołu Haas liczy sobie obecnie około 10 nazwisk-tak twierdzi szef ekipy, Guenther Steiner.

Kontrakty obydwu tegorocznych kierowców Haasa kończą się wraz z obecnym sezonem. Obecny duet, jaki tworzą Kevin Magnussen oraz Romain Grosjean to obok Lewisa Hamiltona i Valteriego Bottasa najdłużej współpracująca dwójka kierowców.

Obecni kierowcy amerykańskiej ekipy nie rozpoczęli jednak jeszcze rozmów dotyczących ewentualnego przedłużenia swoich kontraktów. Priorytetem dla zespołu Haas było bowiem do tej pory podpisanie nowego porozumienia concorde.

Szef zespołu, Guenther Steiner twierdzi, że na swoją decyzję ma jeszcze trochę czasu, który chce wykorzystać na podjęcie decyzji dotyczącej dalszej wizji rozwoju ekipy.

„Najpierw musimy zdecydować, co chcemy zrobić, a potem zobaczymy, co zrobimy” - stwierdził Guenther Steiner.

Kierownictwo Haasa nie musi się spieszyć ze swoją decyzją. Obecnie w Formule 1 jest bardzo mało wolnych miejsc, co daje zespołowi nieco czasu do namysłu.

„Nie sądzę, żeby w tej chwili było dużo wolnych miejsc, więc teraz ruch należy do nas.”

„Dlatego jestem bardzo spokojny. Mamy dziesięciu potencjalnych ludzi.”

Steiner przyznaje, że z listy nazwisk, jakiej przygląda się obecnie Haas, obecnie każdy kierowca jest brany pod uwagę.

„To jest zasadnicze pytanie: co chcemy zrobić? Czy trzymać się obecnych kierowców? Czy chcemy doświadczonych zawodników? A może zacząć od młodych lub zrobić mieszankę?”

„Wszystkie karty są na stole. To dobrze, bo dzięki temu mamy możliwość wyboru, a to zawsze dobra sytuacja.”

Według Kevina Magnussena, bardzo ciężko będzie wytypować przyszłoroczny skład zespołu Haas.

„Nigdy nic nie wiadomo. To jedyna rzecz, jakiej nauczyłem się w Formule 1. Nigdy nie można być niczego pewnym” - powiedział Duńczyk.

„Musisz po prostu dać z siebie wszystko za każdym razem, gdy jesteś w samochodzie, a potem czekać na to co przyniesie przyszłość. Na rynku jest obecnie kilku bardzo dobrych kierowców. Nie martwię się tym jednak zbytnio. Po prostu staram się dać z siebie wszystko na torze.”

Jakie zatem nazwiska widnieją na liście Guenthera Steinera? Oprócz Kevina Magnussena oraz Romaina Grosjeana z grona obecnych kierowców Formuły 1 może być to także Sergio Perez, który wraz z końcem sezonu 2020 odchodzi z ekipy Racing Point. Kolejnym nazwiskiem, jakie może pojawić się w tym kontekście, jest wyrażający chęć powrotu do ścigania się po rocznej przerwie Nico Hulkenberg.

Z całą pewnością w polu zainteresowań zespołu Haas pozostają juniorzy Ferrari startujący w Formule 2: Mick Schumacher, Callum Ilott oraz Robert Schwartzman, co niedawno potwierdził sam Guenther Steiner.

Amerykański zespół może także otworzyć się na wsparcie zamożnych, rosyjskich sponsorów, wspierających kierowcę rezerwowego Renault, Siergieja Sirotkina lub na Nikitę Mazepina, za którym stoi potężna fortuna jego ojca.

 

Image: © Scuderia Ferrari