Hamilton: Mercedes nigdy nie miał takiej przewagi, jaką teraz ma Red Bull

Lewis Hamilton - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Lewis Hamilton uważa, że nawet za czasów największej dominacji Srebrne Strzały nie miały nad rywalami takiej przewagi, jaką obecnie dysponuje Red Bull.

Byki zgarnęły dublet w dwóch pierwszych wyścigach sezonu 2023 i na razie nic nie zapowiada, by którykolwiek zespół był w stanie rzucić im rękawicę w walce o tytuły. Max Verstappen zajął drugie miejsce w Grand Prix Arabii Saudyjskiej nawet mimo startu z piętnastej pozycji po awarii półosi w kwalifikacjach.

W erze hybrydowej przez długie lata dominował Mercedes, który w sezonie 2016 wygrał rekordowe dziewiętnaście z dwudziestu jeden wyścigów. Lewis Hamilton twierdzi, że przewaga Red Bulla nad resztą stawki jest obecnie jeszcze większa niż ta, jaką miała wtedy ekipa z Brackley.

„Nie wiem, czy mogę to powiedzieć, ale nigdy nie widziałem tak szybkiego samochodu” – przyznał siedmiokrotny mistrz świata. „Kiedy byliśmy szybcy, to nie aż tak. To najszybszy samochód, jaki widziałem w porównaniu z resztą. Nie wiem, dlaczego ani jak, ale on [Verstappen] wyprzedził mnie z dużą prędkością. Nawet nie zawracałem sobie głowy walką czy blokowaniem, ponieważ różnica prędkości była ogromna.”

„Oczywiście każdy chce oglądać wyrównaną walkę i żeby wszyscy byli blisko siebie, ale tak już jest. To nie mój problem i nie moja wina.”

Brytyjczyk ukończył zmagania w Dżuddzie na piątym miejscu, a jego zespołowy partner, George Russell, ostatecznie został sklasyfikowany na czwartej pozycji. Przez chwilę awansował, co prawda na podium, po karze dla Fernando Alonso, która została jednak finalnie anulowana przez FIA po odwołaniu się Astona Martina.

„Ogólnie jestem zadowolony, przesunąłem się do przodu po trudnych kwalifikacjach. Szukając pozytywów – zdobyłem dzisiaj kilka punktów” – kontynuował Hamilton.

„Jestem szczęśliwy, że George też uzyskał dobry wynik dla zespołu i solidne punkty. Nie miałem odpowiednich ustawień samochodu w ten weekend, George je miał, dlatego muszę nad tym popracować i upewnić się, że następnym razem będę szedł we właściwym kierunku” – zakończył.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images