Hamilton o Verstappenie: W pełni zasłużył na pole position

Max Verstappen i Lewis Hamilton / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Lewis Hamilton przyznał, że Max Verstappen zasłużył na pole position, które wywalczył w kwalifikacjach do Grand Prix Abu Zabi. Zaznaczył też, że nie był w stanie pobić czasu Holendra.

Brytyjczyk po zakończonych kwalifikacjach pochwalił Verstappena za fantastyczne okrążenie, które pozwoliło Holendrowi na zdobycie pierwszego pola startowego do ostatniego wyścigu sezonu na torze Yas Marina. Pomimo wszelkich starań, podczas finałowego okrążenia, Hamilton nie był w stanie pokonać kierowcę Red Bulla, do którego stracił ostatecznie cztery dziesiąte sekundy.

„Po pierwsze, Max przejechał świetne okrążenie. Po prostu nie byliśmy w stanie konkurować z jego czasem w końcówce, nie mogliśmy na to odpowiedzieć. To było fantastyczne kółko z jego strony” – przyznał Hamilton.

Kierowca Mercedesa zaznaczył również, że na pierwszym okrążeniu stracił tempo i chociaż ostatnie kółko było czyste, nie zdołał pojechać szybciej niż Verstappen, a jego samochód stawał się wolniejszy w miarę upływu kwalifikacji.

„Na pierwszym okrążeniu straciłem trochę czasu w zakręcie piątym, ale ostatnie kółko było czyste i ładne, po prostu nie mogłem pojechać szybciej.”

„Samochód był mocny, ale podczas kwalifikacji trudniej było wykrzesać z niego prędkość, a podczas dwóch ostatnich okrążeń, było to najtrudniejsze. Nie wiem, czy to kwestia przygotowania opon, temperatury, czy czegokolwiek innego, jednak nie byłem w stanie pobić czasu Maxa – w pełni zasłużył na pole position.”

Zapytany o to, czy Mercedes ustalił przed kwalifikacjami potencjalny plan, w którym wraz z Valtterim Bottasem pracowaliby wspólnie, tak jak zrobili to kierowcy Red Bulla, odpowiedział: „Nie, nie było to omawiane.”

Hamilton rozpocznie niedzielne zmagania na bardziej wytrzymałej, pośredniej mieszance, podczas gdy Verstappen pojedzie na miękkiej, wskutek zablokowania i spłaszczenia swojego zestawu średniego ogumienia w Q2.

Mimo wszystko, siedmiokrotny mistrz świata pozostaje pozytywnie nastawiony do swoich szans na zwycięstwo i zdobycie tytułu oraz wierzy, że może być na silniejszej strategicznie pozycji dzięki korzystnej sytuacji z oponami.

„Myślę, że jesteśmy w dobrej sytuacji z naszymi oponami na niedzielę i mam nadzieję, że będziemy mieć dobry wyścig. Wybór opon daje nam dobrą pozycję.”

„Wydaje mi się, że mamy właściwe ogumienie, ale o tym przekonamy się podczas rywalizacji. Cieszę się, że jestem w pierwszym rzędzie - będę mógł zobaczyć swojego rywala. Start będzie trudniejszy na twardszej mieszance, ale dam z siebie wszystko” – podsumował Hamilton.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool, Scuderia Ferrari