Hamilton: odejście Hondy pokazało ile jeszcze musimy zrobić dla środowiska

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Lewis Hamilton uważa, że decyzja Hondy dotycząca wycofania się z Formuły 1 pokazuje, iż królowa sportów motorowych nadal ma przed sobą długą drogę do ograniczenia swojego wpływu na środowisko.

Sześciokrotny mistrz świata, który ostatnimi czasy bardzo często zwraca uwagę na kwestie środowiskowe przyznał, że odejście Hondy to smutna wiadomość, z której wynika jednak jasny przekaz – Formuła 1 nadal nie zrobiła wystarczająco dużo dla środowiska.

„Zdecydowanie smutno jest patrzeć, jak odchodzą” – przyznał Lewis Hamilton.

„Rozumiem jednak pewien aspekt. Jako sport, Formuła 1 ma przed sobą bardzo długą drogę i mnóstwo pracy do zrobienia, aby mieć bardziej pozytywny wpływ na naszą planetę.”

Mercedes ogłosił niedawno, że zamierza budować swój wizerunek w Formule 1 wokół marki AMG. Niemiecki koncern przedstawił także nową strategię Electric First, wprowadzając sześć nowych modeli z gamy EQ – powiązanej z zespołem Formuły E, wspieranym także pośrednio przez AMG High Performance Powertrains, czyli dział silnikowy zespołu Mercedes-AMG Petronas.

W oczach Brytyjczyka takie podejście świadczy o tym, że rozwiązania wywodzące się z najwyższej kategorii sportów motorowych mogą być zarówno częścią, jak i nadawać tempo rozwojowi czystych technologii.

„Kiedy widzę, co Mercedes zakłada jako swoje długoterminowe cele to wydaje mi się, że cała branża powinna być odpowiedzialna za promowanie tego typu technologii.”

Władze Formuły 1 ogłosiły, że do roku 2030 cała seria ma osiągnąć neutralność węglową. Zdaniem Hamiltona, jest to klucz do tego, aby sport ten nadal był ważny dla producentów samochodów.

„Zmiany z całą pewnością muszą nadejść. Myślę, że Mercedes pokazał, że chce być ich częścią i promować nowe technologie. Moim zdaniem to właśnie jest klucz” – podsumował Brytyjczyk.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images