Hamilton zagrożony wykluczeniem z wyników piątkowych kwalifikacji

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Pirelli Motorsport

Lewis Hamilton może stracić pierwszą lokatę startową do sobotniego sprintu na torze Interlagos, czego powodem jest potencjalne naruszenie regulaminu technicznego przez zespół Mercedes.

Brytyjczyk nadał tempo w piątkowych kwalifikacjach i o ponad cztery dziesiąte sekundy pokonał swojego najgroźniejszego rywala, Maxa Verstappena, w wyścigu do mistrzowskiego tytułu.

Wynik kierowcy Mercedesa może zostać jednak anulowany, czego powodem jest naruszenie regulaminu technicznego od strony tylnego skrzydła i systemu DRS, w którym wykryto nieprawidłowości tuż po zakończeniu sesji kwalifikacyjnej.

„Regulowane pozycje najwyższych elementów tylnego skrzydła zostały sprawdzone w samochodzie nr 44 pod kątem zgodności z artykułem 3.6.3 Regulaminu Technicznego Formuły 1 z 2021 roku” - czytamy w informacji od delegata technicznego FIA Jo Bauera.

„Wymóg dotyczący minimalnej odległości został spełniony, ale wymóg dotyczący maksymalnej odległości 85 mm, gdy system DRS jest używany i testowany zgodnie z TD/011019, nie został spełniony.”

„Przekazuję tę sprawę sędziom do rozpatrzenia” - wyjaśnił w swojej notce Bauer.

Jeśli naruszenie regulacji technicznych przez tylne skrzydło Lewisa Hamiltona okaże się potwierdzone, kierowca Mercedesa zostanie wykluczony z wyników piątkowej sesji kwalifikacyjnej i do sobotniego sprintu wystartuje z końca stawki.

Przypomnijmy, że tuż przed rozpoczęciem rundy na torze Interlagos, Hamilton otrzymał nową, nadprogramową jednostkę spalinową i został cofnięty o pięć pozycji na starcie do niedzielnej rywalizacji.

Image: © Pirelli Motorsport