Herta: Czuję się bardzo dobrze przygotowany do Indy 500

Colton Herta - Andretti Autosport w/ Curb-Agajanian / © IndyCar

Colton Herta jest pewny siebie przed startem w 105. edycji wyścigu, mimo że będzie to dopiero jego trzeci występ w tym legendarnym wydarzeniu.

Kariera 21-latka w serii IndyCar rozwija się bardzo szybko. Dla niego jest to dopiero trzeci sezon startów, ale w tym czasie zdążył już wywalczyć cztery zwycięstwa. Herta staje teraz jednak przed najważniejszym wydarzeniem tegorocznych zmagań – wyścigiem Indianapolis 500.

Amerykanin rozpocznie go z drugiej pozycji, tuż za Scottem Dixonem, z którym przegrał pole position o zaledwie 0.0197 sekundy. Mimo to Herta jest zadowolony, bo dzięki temu uniknie zamieszania, które najprawdopodobniej będzie na starcie wyścigu. Dodatkowo też wie, że ma dobre tempo.

„Oczywiście, umknęło nam to o włos” – powiedział Herta. „Było to trochę rozczarowujące, ale jestem szczęśliwy, że wystartujemy blisko czołówki, z dala od chaosu, który może panować w środku i z tyłu stawki.”

„Miejmy więc nadzieję, że utrzymamy się czysto i będziemy mieli, fajny spokojny przejazd przez większość wyścigu.”

Dla Coltona Herty będzie to dopiero trzeci start w wyścigu Indianapolis 500. Mimo to Amerykanin nie odczuwa jeszcze ekscytacji, ale wie, że taka pojawi się w dniu rywalizacji.

„Z pewnością się pojawi, jakąś godzinę przed wyścigiem” – przyznał 21-latek. „W większości normalnych wyścigów nie denerwuję się aż do 15-20 minut przed startem.”

„Myślę, że najważniejsze dla mnie jest to, że jestem skupiony na tym, co muszę zrobić, a tak właśnie jest w tej chwili. Sądzę, że nie będzie to problemem podczas wyścigu.”

Herta uważa również, że w poprzednich dwóch startach zebrał cenne doświadczenie, dzięki któremu do tegorocznego wyścigu przystąpi lepiej przygotowany. Jak na razie jego najlepszym wynikiem w Największym Wyścigowym Spektaklu jest ósma pozycja z zeszłorocznej edycji.

„Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżasz, zdobywasz o wiele więcej wiedzy niż w roku poprzednim, a tak naprawdę zeszły rok był moim pierwszym Indy 500. Oczywiście, był to mój debiutancki rok, ale przejechałem w nim półtora okrążenia i mój samochód się zepsuł. Cieszyłem się więc, że w zeszłym roku udało mi się przejechać cały wyścig i wyciągnąć z tego wnioski” – kontynuował kierowca ekipy Andretti Autosport.

„Wyciągnąłem wnioski, ucząc się wiele z tego, czego dowiedziałem się w tym miesiącu – z nowych, dodanych części aerodynamicznych.”

„To powinien być interesujący, dobry wyścig wiele się nauczyłem od mojego debiutanckiego roku, więc czuję się bardzo dobrze przygotowany” – zakończył Herta.

Image: © IndyCar