Historyczny debiut Polaków w wyścigu Suzuka 8 Hours

Historyczny debiut Polaków w wyścigu Suzuka 8 Hours

Wójcik Racing Team to pierwszy w historii polski zespół, który wystartuje w 8-godzinnym wyścigu Suzuka, rozgrywanym na japońskim torze.

Już 29 lipca motocykliści Wójcik Racing Team, w składzie Paweł i Marek Szkopek oraz Paweł Górka, stoczą walkę w wielogodzinnym wyścigu Suzuka. Dla zawodników, jak i polskich sportów motorowych, będzie to historyczny debiut, ponieważ po raz pierwszy polski team wystartuje w wyścigu na tym wymagającym obiekcie. W rywalizacji o podium, ambitnych zawodników będzie wspierać marka Dunlop.

Wyścig Suzuka 8 Hours jest uznawany za ekstremalny test wytrzymałościowy dla motocykli oraz zawodników i to co roku przyciąga fabryczne zespoły japońskich producentów, które wystawiają swoje największe gwiazdy znane z wyścigów MotoGP i World Superbike. To także wielkie sportowe święto dla fanów, którzy specjalnie na ten weekend ściągają do Japonii na tor Suzuka, by podziwiać swoich faworytów w walce o trofeum.

Duma polskich sportów motorowych rusza na podbój Japonii

Paweł Szkopek to 11-krotny mistrz Polski oraz aktualny mistrz kraju w prestiżowej klasie Superbike. Co więcej, to jedyny Polak który startował i punktował w mistrzostwach World Superbike i World Supersport. Udział w wyścigu Suzuka 8 Hours to jedno z moich największych sportowych marzeń. Nie mogę doczekać się startu – powiedział Paweł Szkopek.

Marek Szkopek to aktualny mistrz Polski i Europy klasy Supersport, a także lider mistrzostw Polski klasy Superbike. W barwach Wójcik Racing Teamu, w FIM EWC, startuje od sezonu 2016-2017. To jeden z najtrudniejszych wyścigów na świecie. Na starcie ustawią się tacy zawodnicy, jak Jonathan Rea, aktualny mistrz świata WorldSBK, a wszyscy japońscy producenci wystawią swoje fabryczne zespoły. Nie będzie łatwo, ale damy z siebie wszystko – komentuje Marek Szkopek.

Z kolei Paweł Górka to jeden z najbardziej doświadczonych polskich zawodników, ale start w Japonii będzie dla niego debiutem na tym legendarnym torze. Nie mamy złudzeń i chcemy po prostu zbierać doświadczenie, aby w kolejnym sezonie razem z zespołem regularnie walczyć w FIM EWC o jak najwyższe pozycje – mówi Paweł Górka.

Cała trójka będzie się zmieniać za sterami 200-konnej Yamahy YZF-R1, oznaczonej numerem #77 i jak zawsze korzystać ze sprawdzonych opon Dunlop. Najlepszy rezultat wywalczony do tej pory przez Polaków w FIM EWC to dwunaste miejsce zdobyte podczas majowych, ośmiogodzinnych zmagań na torze Slovakiaring pod Bratysławą.

Wyścig Suzuka 8 Hours odbędzie się 29 lipca. Będzie to piąta i zarazem ostatnia runda długodystansowych mistrzostw świata FIM EWC w sezonie 2017-2018.