Honda dostawcą jednostek napędowych dla Astona Martina od sezonu 2026

Fernando Alonso - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Zespół Aston Martin Aramco Cognizant oraz Honda potwierdziły połączenie sił, gdy Formuła 1 wprowadzi nowe przepisy dotyczące silników i od sezonu 2026 rozpocznie nową erę w Królowej Motorsportu.

Brytyjski skład, wcześniej rywalizujący pod nazwą Force India, korzysta z jednostek napędowych Mercedesa od 2009 roku, jednak długofalowe założenia ekipy Lawrence'a Strolla i chęć walki o mistrzostwo świata wymusiły zrobienie kolejnego kroku naprzód. W rezultacie bolidy Astona Martina od kampanii 2026 będą wyposażone w silniki Hondy.

Japońska firma dostarcza jednostki napędowe w Formule 1 od 2015 roku, początkowo dla McLarena, a następnie dla zespołów Red Bull Racing i Scuderia AlphaTauri, choć z końcem sezonu 2021 oficjalnie się wycofała, zachowując pewne powiązania ze składem z Milton Keynes.

Honda na początku 2023 roku ujawniła, że jest zainteresowana rywalizacją w ramach nowych przepisów silnikowych, ale w tamtym okresie nie potwierdziła żadnej współpracy z konkretnym zespołem, a jej dotychczasowy partner związał się umową z Fordem.

Chęć walki o kolejne wysokie cele w nowej erze silnikowej japońska firma potwierdziła w środę, łącząc swoje siły z Astonem Martinem.

„Chciałbym powitać Hondę i Hondę Racing Corporation (HRC) w zespole Aston Martin Aramco Cognizant” – powiedział Lawrence Stroll. „Łączymy wspólny zapał, determinację oraz nieustępliwą ambicję odniesienia sukcesu na torze.”

„Honda jest światowym tytanem, a jej sukcesy w sporcie motorowym są długotrwałe i niezwykle imponujące.”

Dyrektor generalny Hondy, Toshihiro Mibe, dodał: „Honda to firma, która ma długą historię rozwoju dzięki podejmowaniu wyzwań i wygrywaniu wyścigów światowej klasy.”

„Dzięki nowym przepisom od 2026 roku, kluczem do zwycięstwa będzie kompaktowy, lekki silnik elektryczny o dużej mocy z wysokowydajnym akumulatorem zdolnym do obsługi dużej i szybkiej mocy wyjściowej, a także technologia zarządzania energią.”

„Honda i nasz nowy partner, zespół Aston Martin, podzielają to samo szczere podejście i determinację do zwycięstwa, więc począwszy od sezonu 2026, będziemy współpracować i dążyć do tytułu mistrzowskiego jako Aston Martin Aramco Honda.”

„W mojej karierze miałem szczęście pracować z Hondą przez lata i jestem podekscytowany możliwością współpracy z HRC oraz zespołem Aston Martin Aramco Cognizant od 2026 roku” – podkreślił Martin Whitmarsh.

„Nowe przepisy dotyczące jednostek napędowych to ogromna i ważna zmiana, ale jesteśmy przekonani, że wspólnie uda nam się je pomyślnie przejść. Wspólnie z naszym strategicznym partnerem Aramco możemy spodziewać się otwartej współpracy na rzecz generalnego celu. Nasza przyszła współpraca partnerska z Hondą jest jedną z ostatnich części układanki, która składa się w ambitne plany Astona Martina w Formule 1.”

„Na koniec chciałbym złożyć hołd naszemu obecnemu dostawcy jednostek napędowych, z którym będziemy nadal współpracować przez kilka kolejnych sezonów.”

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team