Honda przedłuża współpracę z Red Bullem do końca 2025 roku

Max Verstappen - Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Honda będzie utrzymywać relacje z zespołem z Milton Keynes przez cały cykl zamrożenia silnika między 2022 a 2025 rokiem, wspierając przy tym Red Bull Powertrains w produkcji swoich własnych jednostek napędowych.

Podczas gdy Honda formalnie odeszła z Formuły 1 z końcem 2021 roku, po pomyślnym zdobyciu mistrzostwa świata kierowców z Maxem Verstappenem ich własność intelektualna pozostanie w rękach nowo utworzonego zespołu odpowiedzialnego za budowę silnika Red Bulla.

Ze względu na bliskie partnerstwo z austriackim składem, japoński koncern zgodził się przekazać swoje projekty Red Bullowi na rok 2022. Intencją Hondy było dalsze przygotowywanie silników w imieniu Red Bulla na lata 2022 i 2023. Po tym sezonie ekipa zarządzana przez Christiana Hornera przejęłaby produkcję i zarządzanie jednostkami napędowymi poprzez swój dział Powertrains.

Jednak serwis RacingNews365.com dotarł do wiadomości, iż ustalenia na 2022 rok będą kontynuowane przez kolejne sezony i poprowadzą zespół z Milton Keynes do 2025 roku – do końca obecnego cyklu regulacji silników. Honda będzie nadal utrzymywać i dostarczać silniki dla czerwonych byków, jednak jednostki te nie będą już sygnowane przez japońskiego dostawcę.

Wraz z wycofaniem się Hondy z Formuły 1 w celu realizacji celów związanych ze zmianami klimatycznymi, nowy układ nie będzie przeszkodą, ponieważ rozwój osiągów silnika jest zamrożony. Nie są wymagane żadne inwestycje w badania i rozwój ani inwestycje finansowe, a wszelkie powstałe koszty mogą zostać zafakturowane na Red Bull Powertrains.

Masashi Yamamoto, dyrektor Honda Motorsport, który wcześniej zasygnalizował, że chciałby, aby Honda pozostała w F1, przeniesie się z Hondy do nowo powstałego działu silnikowego Red Bulla, aby pomóc nadzorować rozwijający się projekt jednostki napędowej i dalej ścigać się z zespołem o tytuły mistrza świata.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool, Scuderia Ferrari