Honda w kontakcie z wieloma zespołami Formuły 1 w sprawie dostaw silników od 2026 roku

Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Honda uważa, że miało kontakt z wieloma zespołami ze stawki Formuły 1, w celu omówienia warunków umowy na dostawy jednostek napędowych od 2026 roku.

Japoński konstruktor jest jednym z sześciu producentów, którzy wyrazili zainteresowania produkcją jednostek napędowych nowej generacji dla Formuły 1, w związku z nowymi przepisami wchodzącymi w życie od sezonu 2026.

Obecnym partnerem Hondy jest Red Bull, który za trzy lata będzie polegał na własnej jednostce napędowej, opracowanej przy udziale marki Ford.

Pozostawia to japońską firmę bez zespołu na 2026 rok, jednak prezes Honda Racing Corporation, Koji Watanabe, uważa, że nie narzekają na brak zainteresowania ich silnikami.

Pomimo wyrażenia zainteresowania pozostaniem w Formule 1 po zmianach regulaminowych, Honda nadal rozważa swoje przyszłe zaangażowanie w ten sport.

„Formuła 1 znacznie przesuwa się w kierunku elektryfikacji, a neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla jest naszym ogólnym celem w Hondzie” – powiedział Koji Watanabe.

„Uważamy, iż przyszły kierunek F1 jest zgodny z naszym celem, dlatego zdecydowaliśmy się zarejestrować jako producent jednostki napędowej.”

„Jesteśmy ciekawi dokąd zmierza Formuła 1, która jest najlepszą serią wyścigową, oraz jak będzie wyglądała przy większej elektryfikacji.”

„Po dokonaniu rejestracji skontaktowało się z nami wiele zespołów F1. Na razie nie mamy żadnych konkretnych decyzji, czy wrócimy do F1.”

Jako dwa potencjalnie zainteresowane współpracą zespoły wymienia się McLarena i Williamsa, oba napędzane aktualnie przez Mercedesa.

Niedawno szef zespołu Red Bull, Christian Horner, zasugerował, że niezdecydowanie Hondy, co do jej pozostania w F1, może być powodem zaprzestania współpracy między oboma podmiotami. Watanabe nie przedstawił żadnych nowych informacji na ten temat, jednak nie uważa braku kontynuowania współpracy jako porażkę.

„To nie była porażka. Nigdy nie postrzegaliśmy tego jako porażkę. Jako partner techniczny jesteśmy w kontakcie z Red Bullem, jest wiele tematów, które omawiamy i wiele, które omówiliśmy.”

„W wyniku dialogu zdecydowano, że nie będziemy kontynuować partnerstwa po 2025 roku. Od 2026 nic nie jest ustalone.”

Po decyzji Hondy o oficjalnym odejściu z Formuły 1 z końcem 2021 roku, pomimo ciągłego zaopatrywania Red Bulla i AlphaTauri, nazwa i logo firmy pojawiły się ponownie na tych samochodach podczas zeszłorocznego Grand Prix Japonii. W tym roku Honda została ponownie dodana do nazwy jednostki napędowej.

„Jako symbol kontynuacji partnerstwa z Red Bullem, bolidy obu zespołów będą posiadać logo Hondy, a także Honda zostanie dodana do nazwy producenta jednostki napędowej.”

W 2023 roku nazwa producenta jednostki napędowej zostanie zmieniona na Honda RBPT, natomiast jednostka napędowa będzie nosić nazwę Honda RBPT H001.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool