Horner: Dokładnie takich występów Checo zespół potrzebuje

Christian Horner - Red Bull Racing Honda / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Szef Red Bulla, Christian Horner, przyznał, że występ Sergio Pereza w Baku był dokładnie tym, czego zespół oczekiwał od swojego drugiego kierowcy.

Red Bull od dawna szukał Maxowi Verstappenowi partnera zespołowego, będącego dla Holendra wsparciem strategicznym i potrafiącego wygrać wyścig, gdy 23-latek będzie miał problemy lub gorszy dzień. Ostatnim kierowcą, który tego dokonał, był Daniel Ricciardo, jednak po kampanii 2018 opuścił austriacką ekipę.

Ani Pierre Gasly, ani Alexander Albon nie byli w stanie efektywnie wspomagać Verstappena, dlatego Red Bull zdecydował się zatrudnić Pereza, z którego zrezygnował Racing Point (Aston Martin od sezonu 2021). Meksykanin potrzebował trochę czasu, by wyczuć nowy samochód, ale z wyścigu na wyścig widać było u niego postępy. W Grand Prix Azerbejdżanu po wizycie w boksach 31-latek awansował na pozycję wicelidera, a po wybuchu opony u Maxa Verstappena, utrzymał prowadzenie po restarcie i wygrał swój drugi wyścig w karierze.

„Wiedzieliśmy, że jest tutaj dobry, ale nie wiedzieliśmy, że aż tak” – przyznał zadowolony ze swojego kierowcy Christian Horner. „Był bardzo szybki przez cały weekend. Jedynym okrążeniem, w którym popełnił błąd, był pierwszy przejazd w sesji Q3. Natomiast jego wyścig był po prostu fenomenalny.”

Kierowca z Guadalajary mógł nawet wyjechać z alei serwisowej przed Maxem Verstappenem, ale nie zatrzymał się w idealnym miejscu, co nieco wydłużyło zmianę opon. Udało mu się jednak wyprzedzić Lewisa Hamiltona.

„Gdyby pierwszy postój nie trwał tak długo, wyjechałby przed Maxem i takie było jego tempo w czystym powietrzu – fantastyczne” – kontynuował Horner.

„Sposób, w jaki bronił się przed Lewisem i to kontrolował, był na najwyższym poziomie. Myślę, że to zwycięstwo jeszcze zwiększy jego pewność siebie, a w dodatku awansował teraz na trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. Uważam, że to nawet powyżej oczekiwań.”

Sergio Perez i Christian Horner / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Szef stajni z Milton Keynes zwrócił też uwagę, że dobra dyspozycja Pereza okazała się szczególnie ważna, gdy kłopoty miał Max Verstappen. Dodał też, że zespół w ostatnich latach rzadko kiedy mógł liczyć na wsparcie drugiego samochodu.

„Wspaniale jest mieć obu kierowców w świetnej formie. Według mnie to dodatkowy plus, że w dniu, w którym myśleliśmy, iż stracimy przewagę, Checo był w stanie temu zapobiec i zapewnić nam zwycięstwo. Właśnie takiego kierowcy szukaliśmy.”

„Jestem zachwycony jego występem i zadowolony z zespołu, z ogromu wysiłku, jaki włożono w garażu, za kulisami, a także dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy niesamowicie ciężko pracują. Wszyscy robią swoje, a Checo jest tego częścią. Jestem naprawdę zadowolony z pracy, jaką wykonuje.”

„Jesteśmy dopiero po szóstym wyścigu z 23, mamy mnóstwo czasu, a on cieszy się z bycia w ekipie, wykonuje świetną robotę i po prostu musi dalej robić to, co robi” – podsumował Horner.

Sergio Perez - Red Bull Racing Honda / © Getty Images / Red Bull Content Pool
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool