Horner: Mam nadzieję, że F1 pomoże mniejszym zespołom przetrwać kryzys

Horner: Mam nadzieję, że F1 pomoże mniejszym zespołom przetrwać kryzys

Christian Horner ma nadzieję, że Formuła 1 wraz z Liberty Media wesprą finansowo najbiedniejsze teamy w stawce, ponieważ wierzy, że od tego zależy przetrwanie mistrzostw.

Losy tegorocznego sezonu F1 wciąż są niepewne, a całkowite odwołanie kampanii 2020 byłoby poważnym ciosem dla wszystkich zespołów, szczególnie tych najmniejszych i najmniej zasobnych.

Według Christiana Hornera, szefa Red Bull Racing, konieczne jest, aby Liberty Media wzięło pod uwagę sytuację tych ekip i pomogło im finansowo przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, niezależnie od tego, czy sezon 2020 wystartuje czy nie.

Podkreślił również, jak ważna jest dla F1 i Liberty Media obecność mniejszych zespołów w stawce, ponieważ nie stać ich na rozgrywanie mistrzostw, posiadając mniej niż 20 samochodów.

„Odwołanie sezonu 2020 byłoby dużym ciosem. Liberty Media musi podjąć decyzję” – powiedział Horner w swoim wywiadzie dla brytyjskiego dziennika The Guardian. – „Muszą zdecydować o tym, jak utrzymać przy życiu mniejsze ekipy, ponieważ potrzebują zespołów do rozgrywania mistrzostw. Myślę, że aby chronić własny biznes, pomogą tym drużynom, dając im tym samym pewność, że będą one gotowe do rywalizacji również w przyszłym roku.”

Oprócz pomocy, jaką może udzielić im Liberty Media, dużym przełomem może być dla nich wejście w obniżony pułap budżetowy. Debaty nad ustaleniem go wciąż trwają, jednak według Brytyjczyka, nie zniweluje on w zupełności różnicy pomiędzy większymi a mniejszymi ekipami.

„Zespoły to konkurencyjne bestie” – zauważył Horner. – „Debata na temat limitu budżetowego to debata na temat konkurencyjności, a nie pieniędzy. Chodzi o to, aby spróbować doprowadzić najlepsze zespoły do takiego poziomu, na którym pozostałe ekipy mogłyby z nimi na równi konkurować.”

„Rzeczywistość jest taka, że niezależnie od limitu wydatków, zawsze będą drużyny silniejsze i słabsze” – zakończył.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool