Horner: Max będzie pierwszym wyborem dla Mercedesa, gdy Lewis odejdzie

Max Verstappen i Lewis Hamilton / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zdaniem Christiana Hornera, Mercedes może zdecydować się na zakontraktowanie Maxa Verstappena w miejsce Lewisa Hamiltona, gdy ten postanowi zakończyć karierę w F1 po sezonie 2021.

Siedmiokrotny mistrz świata, po wielu tygodniach niepewności, finalnie podpisał nowe porozumienie z ekipą Toto Wolffa, ale jego przyszłość znów będzie przedmiotem dyskusji pod koniec bieżącego roku, ponieważ obie strony zdecydowały się sformalizować jedynie roczną umowę.

Szef stajni z Milton Keynes uważa, że jeśli Hamilton opuści F1, wówczas Max Verstappen stanie się pierwszą opcją dla Mercedesa.

„Jestem przekonany, że jeśli Lewis zdecyduje się odejść ze sportu, to Max będzie na szczycie ich listy kierowców” – stwierdził Horner.

47-latek jednocześnie umniejszył znaczenie klauzuli dotyczącej wydajności, która umożliwia Holendrowi odejście z zespołu przed 2023 rokiem.

„Każdy kierowca posiada w swoim kontrakcie zapis dotyczący wydajności. Podobnie jest w przypadku Maxa. Nie mogę jednak bardziej rozwinąć tego tematu. Mogę jedynie powiedzieć, że klauzula nie odnosi się w żadnym stopniu do silnika, a bardziej dotyczy zakresu osiągów w danym czasie.”

„Jak to bywa w tego typu sprawach, nie chodzi tu o przymusowe trzymanie kierowcy, który chce iść w innym kierunku. W tym aspekcie bardziej chodzi o wspólne relacje, a nie umowy. Z mojego wieloletniego doświadczenia wiem, że kontrakt jest wyciągany z szuflady tylko wtedy, gdy pojawia się jakiś wewnętrzny problem.”

„Nasze relacje z Maxem są bardzo silne. On bardzo mocno wierzy w nasz projekt i w to, co robimy. Jest świadomy, jakiej inwestycji podjął się Red Bull w kwestii programu silnikowego i mocno nas wspiera na tej płaszczyźnie. Z dużym szacunkiem wypowiada się również na temat naszych pracowników, którzy wykonują świetną pracę przez cały rok.”

„Jestem przekonany, że w naszej relacji nie będziemy musieli odwoływać się do żadnych klauzuli. Wszystko zależy od nas i od samochodu, który mu dostarczymy. Max chce wygrywać, my też. Pod tym względem jesteśmy ze sobą zgodni.”

Na temat kontraktu Verstappena wypowiedział się też doradca zespołu, Helmut Marko.

„W umowie Maxa znajduje się klauzula osiągów. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale mniej więcej dotyczy ona walki o zwycięstwa i mistrzostwo świata. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, to jego kontrakt zostanie przedłużony. Jeśli nie, będzie mógł odejść z zespołu.”

„Naszym celem jest być na czele. Chcemy regularnie wygrywać, ponieważ jest to zapisane w naszym DNA. Mocno wierzę, że uda nam się zrealizować nasz plan. Jesteśmy na dobrej drodze i myślę, że jesteśmy w stanie wypełnić nasze zobowiązania względem Maxa” – podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool