Horner: Naszym celem jest osiąganie zysków

Max Verstappen - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Według Christiana Hornera osiąganie zysków od zawsze było wewnętrznym celem ekipy Red Bulla.

Aby osiągnąć sukces w wyścigach Grand Prix, większe zespoły, takie jak Red Bull i Mercedes, wydawały setki milionów na sezon, co w perspektywie czasu zaczęło być uważane za niesprawiedliwe.

Jednym ze sposobów walki z tym problemem było wprowadzenie limitu budżetowego dla wszystkich dziesięciu zespołów, który ograniczył kwotę, jaką można wydać w jednym roku kalendarzowym.

Pewne wydatki są zwolnione z limitu i są to między innymi: pensje dla trzech najlepiej zarabiających osób i koszty marketingu.

Horner, który doprowadził zespół Red Bulla do zdobycia obu mistrzostw w sezonie 2022, twierdzi, że ekipa Czerwonych Byków od zawsze skupia się na osiąganiu zysków.

„Mamy prawdopodobnie największe portfolio partnerów i sponsorów ze wszystkich ekip F1, więc uważam, że ewentualne problemy, nie powinny się na nas znacząco odbić” - stwierdził szef ekipy z Milton Keynes.

„W idealnym scenariuszu spółka Red Bull GmbH nie musiałaby dokładać do naszego zespołowego budżetu. To jest nasz cel i punkt, do którego dążymy.”

Po tym, jak rachunki Red Bulla z sezonu 2021 zostały przeanalizowane przez FIA, okazało się, że przekroczyli oni obowiązujący limit kosztów i została nałożona na nich kara.

Jednak pomimo tego Horner uważa, że wprowadzenie limitu kosztów było słusznym ruchem, ponieważ może to zapobiec dominacji bogatszych zespołów.

„Z pewnością pomogło to w obniżeniu kosztów i miało bezpośredni wpływ na wynik, ponieważ ilość komponentów, które można wyprodukować, jest mocno ograniczona” - dodał.

„Teraz nie można sobie pozwolić na nieistotne wydatki. Trzeba być absolutnie wydajnym i oszczędnym w tym, jak układasz swój budżet, szczególnie jeżeli chodzi o rozwój i produkcję” - zakończył Horner.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool