Horner o osiągach Mercedesa: Nie możemy się do nich zbliżyć

Sergio Perez i Lewis Hamilton / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Christian Horner, szef zespołu Red Bull Racing, uważa, że Mercedes zrobił znaczący krok naprzód, jeśli chodzi o osiągi swoich jednostek napędowych w ostatnich wyścigach.

W trakcie Grand Prix Turcji Valtteri Bottas wywalczył dziesiąte zwycięstwo w swojej karierze w Formule 1, tym samym zdobywając kolejne 25 punktów do klasyfikacji konstruktorów, zapewniając ekipie z Brackley powiększenie przewagi nad rywalami.

Dwa tygodnie wcześniej, przed wyścigiem w Rosji, Fin wykorzystał nadprogramowy czwarty silnik, dzięki czemu w ten weekend miał przewagę osiągów nad innymi zawodnikami w stawce. Na inny krok zdecydował się zespół w kwestii Lewisa Hamiltona, który w Turcji otrzymał jedynie nowy silnik spalinowy.

Christian Horner zauważył różnicę prędkości bolidów Mercedesa i sam przyznał, że samochody Red Bulla „nie są w stanie się do nich zbliżyć.”

„Ich prędkość na prostych zauważalnie wzrosła w ostatnim czasie i myślę, że podczas, gdy kilka weekendów temu mogliśmy im dorównać z mniejszymi skrzydłami, teraz nie możemy się do nich zbliżyć” - wyjaśnił Horner.

„Widzieliśmy to szczególnie na tym torze, gdzie Lewis miał znaczną przewagę na prostej z większym tylnym skrzydłem.”

„Musimy wykorzystać nasz bolid najlepiej jak potrafimy i tak jak mówiłem, naprawdę zaskakujące jest to, że tak poprawili swoją jednostkę napędową.”

Szef Red Bulla porównał różnicę osiągów Mercedesa w Turcji, do różnicy prędkości z otwartą klapą DRS, a zamkniętą.

„Myślę, że można dostrzec we wszystkich zespołach z silnikami Mercedesa, że mają pewne problemy z niezawodnością, ale także to, iż sobie z nimi radzą, co jest niezwykłe w przypadku Mercedesa. Mimo wszystko ich osiągi są nadal niewiarygodnie imponujące.”

„Czy jedno dzieje się kosztem drugiego, nie wiem, ale z pewnością w wyścigu zostało to podkreślone. Jeśli spojrzymy na ich prędkość na prostej, różniła się ona o 15 do 20 km/h, co jest większe niż różnica prędkości z otwartym systemem DRS” - podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool