Horner zaleca Alpine zatrudnienie Daniela Ricciardo

Daniel Ricciardo - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Szef zespołu Red Bull Racing, Christian Horner, przyznał, że będąc na miejscu Alpine, zatrudniłby na nadchodzący sezon Daniela Ricciardo. Brytyjczyk wciąż uważa Australijczyka za bardzo zdolnego kierowcę, nawet pomimo słabszej formy, jaką prezentuje w ostatnich sezonach.

W 2021 roku, po dwóch kampaniach wyścigowych, które okazały się rozczarowujące, zarówno dla kierowcy, jak i samego zespołu, Ricciardo przeniósł się z francuskiej ekipy do McLarena. Ogłoszone jeszcze przed rozpoczęciem opóźnionego przez pandemię sezonu 2020 rozstanie 33-latka z Renault, nie przebiegło w dobrych nastrojach z ówczesnym szefem Renault Cyrilem Abiteboulem i dyrektorem Lucą di Mao.

Przygoda Australijczyka z McLarenem, nawet pomimo zwycięstwa w Grand Prix Włoch w 2021 roku, również nie należała do najlepszych, co skutkowało rozwiązaniem kontraktu wraz z końcem obecnego sezonu.

Ricciardo, który będąc w stajni Red Bulla wygrał siedem wyścigów, nie przypomina już kierowcy, który na równi walczył z Maxem Verstappenem, czy pokonał Sebastiana Vettela w swoim debiutanckim sezonie w austriackiej ekipie.

„To wielka szkoda, ponieważ uważam, że ma wielką osobowość i jest świetnym kierowcą” – powiedział Horner. „Oczywiście trochę się zagubił, ale byłoby wspaniale, gdyby pozostał w tym sporcie.”

Opcje Ricciardo, aby znaleźć fotel na następny sezon, wydają się być ograniczone. Wolne miejsca znajdują się w Williamsie i Haasie, jednak nie wydaje się, żeby aktualny kierowca McLarena był zainteresowany dołączeniem do ekip z niższych pozycji.

Alpine jest najprawdopodobniej zainteresowane usługami Pierre'a Gasly'ego i nawet jeśli nazwisko Australijczyka było wymieniane jako potencjalne zastępstwo dla odchodzącego z Alpine Fernando Alonso, to jego kandydatura nie wydaje się być szczególnie interesująca dla zespołu z Enstone.

Horner uważa jednak, że Alpine powinno zatrudnić swojego byłego zawodnika.

„Jeśli mam być szczery, to prawdopodobnie bym to zrobił” – przyznał szef Red Bulla. „Myślę, że znają go z poprzednich sezonów i był bardzo dobry podczas swojego ostatniego roku, gdy zdobył kilka podiów.”

„Myślę, że jest typem faceta, którego można odbudować. To oczywiście, z jakiegoś powodu, nie było dla niego wspaniałe doświadczenie.”

„Jak w każdym sporcie, pewność siebie jest dużym elementem, a z jakiegoś powodu, po zmianie regulaminu, brakuje mu czucia samochodu.”

„To prawdopodobnie niszczy jego pewność siebie, ale wciąż jest w nim bardzo zdolny kierowca i nie da się tego po prostu zapomnieć.”

„Mam nadzieję, że dostanie kolejną szansę” – zakończył Horner.

Image: © McLaren F1