Horner: Żałuję, że Piastri nie należał do naszego programu juniorskiego

Christian Horner - Oracle Red Bull Racing / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Christian Horner przyznał, że Red Bull nie skorzystał z możliwości zakontraktowania Oscara Piastriego do programu juniorskiego, w pierwszych latach kariery młodego Australijczyka i obecnie żałuje tej decyzji.

Po imponujących sukcesach jako junior, Piastri miał szansę na fotel w Formule 1 w zespole Alpine, gdyż należał do ich programu młodych kierowców. Jednak atrakcyjna oferta McLarena, w połączeniu z niejasną sytuacją kontraktową z Alpine, sprawiła, że 21-latek odrzucił ofertę francuskiej ekipy i przeniósł się do Woking.

W podcaście Formuły 1 Beyond the Grid Horner niechętnie komentował sprawy między Alpine a Piastrim i zaznaczał, że Australijczyk miałby jeszcze trudniejszą sytuację, gdyby był członkiem programu juniorskiego Red Bulla.

„Oscar jeździł dla zespołu Arden (zespołu założonego przez Hornera) w Formule 4 i Formule Renault” – powiedział Horner. „Mieliśmy szansę, aby się nim zainteresować, ale nie skorzystaliśmy z tej opcji, czego teraz żałuję.”

„Nie byłem wtajemniczony w sprawy jego kontraktu, więc nie wiem, jak to wszystko wyglądało, ale na pewno jego odejście z Alpine, było bardzo niespodziewane” – stwierdził szef Red Bulla.

Sezon transferowy w Formule 1 został zapoczątkowany przez informację o odejściu Sebastiana Vettela ze sportu. Następnie ogłoszona została decyzja Fernando Alonso o przejściu z Alpine do Astona Martina, gdzie Hiszpan zastąpi Vettela w 2023 roku. Pozostawiło to wolne miejsce we francuskim składzie, które ma nadzieję zająć Pierre Gasly.

Red Bull oświadczył, że byłby skłonny zwolnić Francuza z kontraktu z AlphaTauri, gdyby udało im się znaleźć odpowiednie zastępstwo.

Po tym, jak kandydatura Coltona Herty została odrzucona z powodu braku superlicencji, Nyck de Vries pojawił się jako potencjalny następca Gasly'ego.

Szef sportów motorowych Red Bulla, Helmut Marko, jasno stwierdził, że obecnie żaden z ich juniorów, nie jest godny awansu do F1, ale Christian Horner uważa, iż nie można mieć żadnych zarzutów do ich juniorskiego programu.

„Kontynuujemy inwestowanie w młodzież i mamy kilka wspaniałych talentów” – podkreślił Brytyjczyk.

„Myślę, że jest to coś, co robimy naprawdę dobrze. Dajemy tym dzieciom szansę, inwestując w nich i dając im możliwości, których inaczej by nie mieli.”

„Isack Hadjar w Formule 3 miał świetny debiutancki sezon. Tak samo Ayumu Iwasa, który w Formule 2 był zdecydowanie wyróżniającym się kierowcą.”

„Liam Lawson miał trudny rok, ale to kolejny wielki talent, także jestem spokojny o przyszłość tych młodych chłopaków” – podsumował Horner.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool