Igor Waliłko celuje w podium na Zandvoort

Igor Waliłko - Akoddis ASP / © Media4Racing

24-letni Igor Waliłko wystartuje w najbliższy weekend w wyścigach trzeciej rundy serii Fanatec GT World Challenge Europe Powered by AWS Sprint Cup, licząc na walkę o kolejne podia na znanym sobie, holenderskim torze Zandvoort.

Na spektakularnym obiekcie na przedmieściach Amsterdamu rok temu zielonogórzanin dwukrotnie sięgał po juniorskie podium serii ADAC GT Masters.

W tym sezonie młody Polak nie finiszował jeszcze co prawda w pierwszej trójce w swoim debiucie w prestiżowym cyklu GT World Challenge, ale wszystkie cztery dotychczasowe wyścigi ukończył na punktowanych pozycjach, dzięki czemu jest siódmy w klasyfikacji generalnej klasy Silver Cup.

Ulokowany przy samej plaży nad Morzem Północnym, liczący 4,2 km tor Zandvoort po niedawnych modyfikacjach od roku ponownie gości kierowców Formuły 1, słynąc z szybkich i mocno wyprofilowanych zakrętów, ale także kapryśnej pogody.

Igor Waliłko do walki stanie ponownie w Mercedesie-AMG GT3 francuskiej ekipy Akoddis ASP, w którym jego zmiennikiem będzie pochodzący z Rumunii Petru Umbrarescu. Na starcie ustawi się pięćdziesięciu kierowców podzielonych na dwadzieścia pięć załóg. Wśród nich m.in. słynny motocyklowy mistrz świata, Valentino Rossi.

„Po kilku tygodniach przerwy nie mogę doczekać się powrotu za kierownicę naszego Mercedesa-AMG GT3” – przyznał Igor Waliłko.

„Ostatnie dni spędziłem na intensywnych treningach, także na torze Wallrav Race Center, gdzie pokonałem mnóstwo okrążeń wyczynowym gokartem najwyższej kategorii KZ. To idealny trening dla kierowcy wyścigowego, ale tęsknię już za autem GT3.”

„Po raz pierwszy w tym roku wystartuję na znanym sobie i to bardzo dobrze torze. Zandvoort to niesamowity obiekt, na którym ogromne wrażenie robią mocno wyprofilowane zakręty z kątem pochylenia dochodzącym do 18 stopni i przypominającym amerykańskie owale.”

„W poprzednim sezonie dwukrotnie stałem tam na juniorskim podium w ADAC GT Masters i w ten weekend także chcę walczyć o pierwszą trójkę.”

„Początek sezonu nie poszedł dla nas co prawda zgodnie z planem, ale razem z zespołem dokładnie przeanalizowaliśmy pierwsze cztery wyścigi i jesteśmy mocno zmotywowani do walki.”

Po piątkowych treningach, w sobotę o 9:45 zawodników czeka pierwsza kwalifikacja, a o 14:00 pierwszy z dwóch, godzinnych wyścigów. Niedzielna czasówka rozpocznie się o 9:30, a wyścig o 14:00.

Media4Racing

Image: © Media4Racing