Imola pozostaje w kalendarzu Formuły 1 do 2025 roku

Enzo E Dino Ferrari (Imola) / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Formuła 1 ogłosiła w poniedziałkowy wieczór przedłużenie kontraktu na organizację Grand Prix Emilii-Romanii na torze w Imoli do 2025 roku.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że królowa sportów motorowych zawitała nie tylko na nowe tory, ale powróciła również na stare obiekty. Jednym z nich był Enzo e Dino Ferrari International Circuit w Imoli. Dwa wyścigi – w sezonach 2020 i 2021 – dostarczyły na tyle emocji, że tor znalazł się także w kalendarzu na rok 2022.

To nie był jednak koniec dobrych wieści dla fanów tego obiektu. Formuła 1 uzgodniła bowiem nowy kontrakt, według którego kierowcy królowej sportów motorowych będą rywalizować w Imoli przynajmniej do sezonu 2025.

„Jestem zachwycony, że będziemy kontynuować naszą wspaniałą współpracę z Imolą, organizując Grand Prix Emilii-Romanii do 2025 roku” – powiedział Stefano Domenicali, prezydent i dyrektor generalny Formuły 1.

„Tor jest ikoną i częścią historii naszego sportu. Wykonali niesamowitą pracę, organizując dwa wyścigi w czasie pandemii. To dumny moment dla naszych włoskich fanów, by gościć dwa wyścigi. Z kolei nasi kibice na całym świecie zobaczą ten fantastyczny tor.”

„Chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się, by do tego doprowadzić. Pragnę podziękować także pracy wykonanej przez region Emilia-Romania, a w szczególności prezydentowi Automobilklubu Włoch Angelo Stichi Damianiemu, prezydentowi Emilii-Romanii Stefano Bonacciniemu, Ministerstwu Ekonomii i Finansów, Ministerstwu Spraw Zagranicznych i miastu Imola.”

„Z niecierpliwością czekamy na powrót do Imoli w kwietniu, aby zachwycić naszych fanów” – dodał Domenicali.

Tor imienia Enzo i Dino Ferrarich zadebiutował w kalendarzu Formuły 1 w 1980 roku, kiedy to był gospodarzem Grand Prix Włoch. Od kolejnego sezonu – aż do 2006 roku – gościł natomiast Grand Prix San Marino. Wtedy jednak nastąpił długi rozbrat królowej sportów motorowych z obiektem w Imoli. Kierowcy powrócili na niego dopiero w sezonie 2020.

„Dzisiejsze porozumienie ratyfikuje obecność Grand Prix Emilii-Romanii na torze Enzo i Dino Ferrarich w Imoli do 2025 roku” – zakomunikował Angelo Sticchi Damiani, prezes Automobilklubu Włoch.

„Imola i jej wspaniała historia oraz silne powiązania tego terenu ze światem silników zasłużyły na to uznanie. Jest to nie tylko wielki sukces dla sportu we Włoszech, ale także wielkie wzbogacenie dla czołowej międzynarodowej serii sportów motorowych, która potwierdziła w swoim kalendarzu na kilka lat jeden z najtrudniejszych, ale i najwspanialszych wyścigów, który jest uwielbiany zarówno przez kierowców, jak i zespoły.”

„Oczywiście, przez długie negocjacje prowadzone przez Automobilklub Włoch udało się osiągnąć zamierzony cel dzięki wsparciu od różnych lokalny władz. Wśród wszystkich, chciałbym podkreślić entuzjastyczną pracę regionu Emilia-Romania i jego prezydenta Stefano Bonacciniego” – dodał Damiani.

„To niezwykły wynik dla regionu Emilia-Romania i dla Doliny Samochodowej. Potwierdzenie, że Grand Prix Emilli-Romanii odbędzie się na Autodromo Enzo e Dino Ferrari w Imoli do 2025 roku jest nagrodą, dla ważnego wysiłku zespołowego, w który zaangażowane było Ministerstwo Ekonomii i Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Włoska Agencja Handlowa, miasto Imola, ACI, CON.AMI oraz oczywiście Formuła 1” – powiedział prezydent regionu Emilia-Romania, Stefano Bonaccini.

„Impreza pozwoli nam zwrócić uwagę zarówno na region, który jest domem wielkich mistrzów i światowej sławy marek sportów motorowych, jak i na Włochy, kraj bogaty w wyjątkowe, znane na całym świecie osiągnięcia we wszystkich dziedzinach, począwszy od przemysłu motoryzacyjnego.”

„Dla nas jest to wielki powód do dumy i cenna okazja do omówienia wartości, wiedzy i profesjonalizmu, które przekładają się przede wszystkim na pracę, innowacje i umiejętność do wspólnego prowadzenia biznesu z wielką pasją” – dodał Bonaccini.

Tegoroczny wyścig Grand Prix Emilii-Romanii odbędzie się 24 kwietnia i zainauguruje europejską część sezonu.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI