Inter Europol Competition trzeci na mecie wyścigu Motul Petit Le Mans

Inter Europol Competition / © Inter Europol Competition

Polski zespół Inter Europol Competition, startujący samochodem Oreca 07 Gibson nr #51 w klasie LMP2, za kierownicą którego zmieniali się Kuba Śmiechowski, Rob Hodes i Austin McCusker, zajął w ostatni weekend trzecie miejsce w wyścigu Motul Petit Le Mans. Była to jedna z rund mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar. Jest to ogromny sukces całego zespołu, biorąc pod uwagę, że był to ich debiut w amerykańskiej serii.

Sam wyścig był niezwykle emocjonujący i cała załoga wyniosła z niego bezcenne doświadczenie, które będzie mogła wykorzystać w późniejszych planowanych startach w tych mistrzostwach.

Wyraźna stała się również różnica pomiędzy wyścigami rozgrywanymi w Europie i Ameryce. W europejskich seriach, w przeciwieństwie do IMSA, tankowanie odbywa się przy wyłączonym silniku. Boleśnie przekonał się o tym Kuba Śmiechowski, który omal nie opuścił boksu z podłączonym do auta systemem tankowania, za co nałożono na niego karę. Nie przeszkodziło mu to jednak w walce o najwyższe pozycje, czego dowodem było osiągnięcie najlepszego czasu okrążenia (1:12.038) w drugiej godzinie wyścigu.

Kolejną różnicą w porównaniu do wyścigów na starym kontynencie jest możliwość używania koców grzewczych do utrzymania optymalnej temperatury opon podczas pit stopu. Tym razem błąd popełnił Rob Hodes, który opuszczając boksy na zimnych gumach, doprowadził do poślizgu i obrócił samochód na torze. Po chwili wrócił jednak do rywalizacji, osiągając ostatecznie drugi najlepszy czas wśród kierowców z oceną brązową.

Trzeci z kierowców, Austin McCusker, przez cały wyścig jechał równo, nie popełniając błędów i to on przekroczył linię mety, dowożąc dla zespołu trzecią pozycję w klasie.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zespół ciężko pracował i wykonał świetną robotę. Wynieśliśmy wiele doświadczeń przez cały weekend, jednak co najważniejsze zdobyliśmy pierwsze podium w LMP2. To było fantastyczne doświadczenie i nie możemy się już doczekać, aby wykorzystać to wszystko w kolejnym wyścigu w Sebring" – mówił kierownik zespołu Sascha Fassbender. 

"Przed nami jeszcze powrót do Europy do Portimao, gdzie będziemy walczyć o tytuł ELMS naszym samochodem LMP3 #13. Zespół jest teraz zmotywowany bardziej niż kiedykolwiek."

"Było naprawdę dobrze. Podobało mi się to wszystko" – wyjaśnił Kuba Śmiechowski. "Wewnątrz Oreci jest znacznie mniej miejsca niż w naszym Ligierze i trochę czasu zajęło przyzwyczajenie się do niej. Zauważyłem też, że Oreca jest trochę łatwiejsza w prowadzeniu."

_"Bardzo się cieszę, że stanąłem na podium. Cała załoga ciężko pracowała na ten sukces. Cieszę się, że mogliśmy dać im to, na co zasłużyli."_ 

"Pojechaliśmy prosto z Monzy do Atlanty, a teraz z powrotem do garażu w Niemczech, aby przygotować samochód do ostatniego wyścigu ELMS w Portimao. Chciałbym wszystkim bardzo podziękować za włożoną pracę."

Rob Hodes dodał: "Świetnie się bawiłem podczas Motul Petit Le Mans. To była najdłuższa i najszybsza kolejka górska w moim życiu! Osiągnięcie drugiego najlepszego czasu wśród kierowców z oceną brązową było czymś niezwykłym. Niestety podczas wyjazdu z boksów popełniłem błąd. Kuba i Austin jechali naprawdę konsekwentnie. Jestem bardzo szczęśliwy i chciałbym podziękować całemu zespołowi, który bardzo ciężko pracował, aby osiągnąć ten sukces."

"Przyjeżdżając tam, nie wiedziałem, czego się spodziewać. Zespół korzystał z nowego samochodu, a ja nie miałem jak do tej pory żadnego doświadczenia w LMP2. Nie startowałem także nigdy wcześniej z Kubą i Robem" - przyznał Austin McCusker.

_"Zdobycie podium i miejsca w pierwszej dziesiątce to fantastyczny wynik. Cały czas byliśmy skupieni i pracowaliśmy nad ukończeniem wyścigu na najlepszej możliwej pozycji."_ 

"Chciałbym podziękować zespołowi i organizatorowi IMSA za umożliwienie mi ścigania się w Petit Le Mans w klasie LMP2. To było fantastyczne doświadczenie, które sprawiło, że ​​mam ochotę na więcej.”"

Ekipa Inter Europol Competition planuje start w finałowej 12-godzinnej rundzie mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar Championship, która odbędzie się w dniach 11-14 listopada na torze Sebring. Kierowcy, którzy wystartują razem z Kubą Śmiechowskim zostaną w najbliższym czasie ogłoszeni przez zespół.

Image: © Inter Europol Competition