Interlagos celuje w organizację wyścigu w listopadzie z udziałem kibiców

GP Brazylii / © Scuderia Ferrari

Organizatorzy GP Brazylii twierdzą, iż są na dobrej drodze do rozegrania tegorocznego wyścigu na torze Interlagos z udziałem kibiców, zaplanowanego na listopad, pomimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej, jaka obecnie panuje w tym kraju.

Brazylia to jeden z najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19 krajów na świecie. Na dzień dzisiejszy na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań. Tylko wczoraj, pozytywny wynik na obecność wirusa uzyskało aż 30 102 osób, a liczba zgonów sięga już niemal 29 tysięcy.

Centrum pandemii znajduje się w mieście Sao Paulo, największej metropolii Ameryki Południowej. To tutaj mieści się tor Interlagos, na którym rozgrywa się GP Brazylii. Pomimo złej sytuacji epidemiologicznej, władze miasta zezwoliły na wznowienie działalności sklepów i centrów handlowych od 1 czerwca, po dwóch miesiącach obowiązywania – luźno egzekwowanych – obostrzeń.

Burmistrz Bruno Covas twierdzi jednak, że miasto spełniło wszystkie kryteria państwa, aby iść naprzód w kwestii restrykcji i stawia organizację wyścigu F1 na pierwszym miejscu.

GP Brazylii tradycyjnie jest już przedostatnim wyścigiem sezonu, jednak potrzebuje trochę więcej czasu na przygotowania. Według jednego z promotorów, okres przygotowań da się przyspieszyć nawet o tydzień, aby rozegrać wyścig w zaplanowanym na 15 listopada terminie.

Już wkrótce F1 ma ogłosić nowy kalendarz składający się z europejskich wyścigów. Z powodu pandemii, pierwsza część sezonu ma być jednak rozegrana bez udziału kibiców.

Według organizatora GP Brazylii, wizja pustych trybun na razie nie jest mu straszna, ponieważ wyścig na Interlagos jest jednym z tych wydarzeń, które rozpoczynają sprzedaż biletów w trakcie trwania sezonu.

„Przygotowania do GP Brazylii są zaplanowane i jesteśmy pewni, że słynny tor Interlagos będzie sceną kolejnego fascynującego wyścigu. Oczekujemy potwierdzenia przez FIA listopadowego terminu sprzedaży biletów” – powiedział Tamas Rohonyi, jeden z organizatorów.

Przyspieszenie decyzji o organizacji wyścigu w Brazylii powinno dać impuls dla władz F1 do szybszego podjęcia decyzji w sprawie ułożenia drugiej, pozaeuropejskiej części kalendarza. Według statusu FIA, aby dany sezon był zaliczany do cyklu mistrzostw świata, musi zawierać minimum osiem wyścigów.

Image: © Scuderia Ferrari