James Vowles nowym szefem zespołu Williams Racing

James Vowles - Williams Racing / © Williams F1

Zespół Williams Racing poinformował, że James Vowles, były strateg ekipy Mercedes, będzie nowym szefem ekipy, a swoją pracę rozpocznie 20 lutego.

Brytyjczyk odegrał kluczową rolę w zdobyciu dziewięciu mistrzostw konstruktorów Formuły 1, współpracując z Brawn GP oraz Mercedesem i nadzorował aż sto dwadzieścia zwycięstw w najwyższej serii wyścigowej na świecie.

Urodzony w Wielkiej Brytanii Vowles dołącza do Williamsa po 21 latach dotychczasowej kariery w F1, ostatnio pełniąc funkcję dyrektora ds. strategii w Mercedesie, którą piastował przez ponad cztery lata.

43-latek odegrał kluczową rolę w zespole Brawn GP, czuwając nad strategią wyścigową, dzięki której Jenson Button zapewnił sobie tytuł mistrza świata kierowców w sezonie 2009, a skład wywalczył najwyższy laur wśród konstruktorów.

„Nie mogę się doczekać rozpoczęcia współpracy z Williams Racing” – powiedział James Vowles. „To zaszczyt dołączyć do zespołu o tak niewiarygodnie bogatym dziedzictwie. Skład jest ikoną naszego sportu, którą bardzo szanuję i z niecierpliwością czekam na to wyzwanie.”

„Mercedes bardzo mnie wspierał w mojej podróży i rozstajemy się w doskonałych stosunkach po ponad dwudziestu latach pracy w Brackley. Jestem wdzięczny za wszystko, co zapewnili Toto [Wolff] oraz zespół, i to wyjątkowe doświadczenie, wspólną podróż przez porażki oraz sukcesy.”

„Williams Racing pokłada we mnie swoją wiarę i zaufanie, a ja zrobię to samo w zamian. Williams ma ogromny potencjał, a nasza wspólna podróż rozpocznie się za kilka tygodni.”

Matthew Savage, prezes Dorilton, dodał: „Cieszymy się, że możemy powitać Jamesa w Williams Racing. Jest jednym z najbardziej szanowanych talentów w Formule 1. Był kluczowym elementem niektórych z najbardziej imponujących wyczynów w sporcie w ciągu ostatnich piętnastu lat.”

„Kontynuując naszą nieustanną pogoń za wynikami, wierzymy, że nominacja Jamesa wzmacnia nasze zaangażowanie w zapewnienie energicznego, doświadczonego i silnego przywództwa, gdy przechodzimy do następnej fazy transformacji Williams Racing.”

Image: © Williams F1