Jamie Chadwick liczy na angaż w Formule 1 w ciągu pięciu lat

Jamie Chadwick / © Williams F1

Brytyjska zawodniczka W Series, Jamie Chadwick, zamierza w ciągu najbliższych lat zostać pierwszą kobietą za kierownicą bolidu Formuły 1 od ponad pół wieku. Chadwick ujawnia także swoje plany, w jaki sposób może tego dokonać.

W historii królowej motorsportu było zaledwie pięć kobiet rywalizujących na torze. Ostatnią kobietą ścigającą się w Formule 1 była Lella Lombardi w 1976 roku. Jamie Chadwick, jeżdżąca aktualnie w W Series – żeńskiej serii towarzyszącej, zamierza zapisać się jako szósta w historii, która zasiądzie w bolidzie jednej z dziesięciu ekip walczących o najbardziej prestiżowe mistrzostwo sportów motorowych.

„Z mojej strony, jeśli kiedyś będę w F1, chcę być tam w ciągu najbliższych pięciu lat, więc jest to sprzeczne z tym, co mówi [Domenicali]” – stwierdziła Chadwick, odnosząc się do słów dyrektora Formuły 1, który stwierdził, że realistycznie nie widzi szans dla kobiet w sporcie w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Nie chcę, abyśmy czuły, że wciąż jesteśmy na zewnątrz, zaglądając do środka. Teraz F1 musi stać się sportem, w którym każdy może rywalizować na równych zasadach.”

„Jeśli to nie ja, jestem przekonana, że inna młoda dziewczyna będzie mieć taką możliwość. Chcę, żeby zainspirowały się i wiedziały, że mają okazję.”

Jamie jest już powiązana z Formułą 1, gdzie od kilku lat jest kierowcą w programie rozwoju stajni Williams, przeznaczonego dla nowych talentów motorsportu.

„Chcę mieć najlepszą okazję do jak największego rozwoju. Chcę mieć szansę wsiąść do samochodu i zdobyć jak najwięcej doświadczenia” – dodaje Chadwick.

„Niezależnie od tego, jak wspaniała była W Series, jedyną rzeczą, której brakowało, jest mało czasu przeznaczane na jazdę i rozwój.”

„Z tego powodu może właśnie dlatego myślę, że powinnam od razu wskoczyć do F2. Zawsze jak czytam rzeczy o F1, to wydaje mi się, że jestem dość daleko od tego, a czas przeznaczony na zdobywanie doświadczenia będzie kluczowy.”

Image: © Williams F1