Jean Todt: Tankowanie daje nowe możliwości strategiczne

Wraz z pracami nad nowym regulaminem technicznym na sezon 2021 władze Formuły 1 rozważają przywrócenie tankowania bolidów podczas zjazdów do alei serwisowej. Pomysł ten popiera także prezes FIA Jean Todt.

Tankowanie wymagało dodatkowych członków ekipy serwisowej oraz dodatkowego sprzętu, którego transport oraz serwisowanie skutkowały ponoszeniem dodatkowych kosztów przez zespoły. Ponadto w alei serwisowej dochodziło nierzadko do zapłonu rozlanego paliwa lub wyrwania przewodu paliwowego przez kierowcę, co stanowiło zagrożenie dla samego kierowcy, jak i mechaników. To właśnie względy natury bezpieczeństwa, logistycznej oraz finansowej skutkowały wprowadzeniem zakazu tankowania w sezonie 2010.

Jean Todt, prezes FIA przyznał w rozmowach z dziennikarzami podczas GP Wielkiej Brytanii, że przywrócenie procedury tankowania uczyniłoby samochody lżejszymi i szybszymi, a zespoły zyskałyby więcej możliwości strategicznych, co pozwoliłoby uatrakcyjnić rywalizację.

"Samochody prawdopodobnie stają się zbyt ciężkie" - powiedział Jean Todt. "To jest coś, o czym dyskutowaliśmy. Naciskam na analizę, co w praktyce oznaczałoby ponowne wprowadzenie tankowania do regulaminu."

Wprowadzenie zakazu tankowania w sezonie 2010 skutkowało zwiększeniem wagi oraz wydłużeniem samochodów o dwadzieścia dwa centymetry w porównaniu do sezonu 2009. Prezes FIA nawiązał także do zmian w konstrukcji bolidów jakie wymusiła na projektantach konieczność pokonania dystansu wyścigu bez uzupełniania paliwa.

"Jeśli przywrócimy tankowanie, będziemy mieć mniejsze i lżejsze samochody na starcie wyścigu."

W podobnym tonie wypowiadał się również pięciokrotny mistrz świata Lewis Hamilton. Brytyjczyk, który uczestniczył niedawno w spotkaniu komisji pracującej nad zmianami regulaminowymi na sezon 2021, także narzekał na rozmiar i wagę obecnych samochodów.

Możliwość przywrócenia tankowania była rozważana już wcześniej. W 2015 roku zespoły uczestniczyły w głosowaniu na temat przywrócenia tankowań w sezonie 2017, jednak pomysł ten został odrzucony.

Były szef zespołu Ferrari twierdzi jednak, że Formuła 1 powinna powrócić do tankowania w sezonie 2021, zaznaczając jednak, że wymaga to szczegółowej analizy.

"Powinniśmy przywrócić tankowanie. Wymagać to będzie jednak dogłębnej analizy wszystkich plusów i minusów takiego rozwiązania, a nad tym będziemy pracować."

Jean Todt dodał również, że w dyskusji nad przywróceniem tankowania nie powinno się podnosić argumentów finansowych.

"Czasami słyszę, że zwiększy to koszty i szczerze mówiąc, wtedy się uśmiecham. Kiedy patrzęm chociażby na motohome'y zespołów, nie sądzę, aby koszty związane z zakupem i transportem sprzętu do tankowania były dla nich zabójcze."

Francuz przyznał, że nie czuje, aby poza przywróceniem możliwości tankowywania samochodów, Formuła 1 potrzebowała w przyszłości drastycznej przebudowy.