Jeddah Corniche wprowadza istotne zmiany do układu toru

Jeddah Corniche Circuit / © Alpine F1

Promotor Grand Prix Arabii Saudyjskiej, uprzednio wysłuchawszy opinii kierowców oraz władz sportu, postanowił wprowadzić pewne modyfikacje w kilku fragmentach obiektu w Dżudzie przed zbliżającym się sezonem 2022.

Kierowcy Formuły 1 pochwalili tor Jeddah Corniche podczas grudniowej inauguracyjnej imprezy. Mimo to przed wyścigiem pojawiły się pewne zaniepokojenia dotyczące ostatniego sektora obiektu, który charakteryzuje się serią szybkich i ślepych zakrętów.

Niestety, obawy te okazały się słuszne w dniu wyścigu. Rywalizacja w Arabii Saudyjskiej została przerwana przez dwie czerwone flagi z powodu wypadków z udziałem wielu samochodów.

Dyrektor Grand Prix Arabii Saudyjskiej, Martin Whitaker, ujawnił w styczniu, że zmiany na torze zostaną wprowadzone przed powrotem królowej motorsportu do Dżuddy w tym miesiącu. Modyfikacje w nitce toru będą dotyczyć głównie poprawy widoczności i bezpieczeństwa kierowców.

„Potwierdzono, że na torze pojawią się drobne poprawki, aby zwiększyć widoczność kierowcy z kokpitu, między innymi w zakrętach numer 2, 3, 14 i 21, gdzie bariery zostaną cofnięte o półtora do dwóch metrów” – podała Saudi Motorsport Company.

„Podobnie bariera po prawej stronie zakrętu 27 przesunie się o wyżej podaną odległość, aby poszerzyć tor w tym miejscu. We wszystkich przypadkach, z wyjątkiem ostatniego nawrotu, granica toru pozostanie taka sama.”

„Ponadto, po konsultacji z kierowcami, którzy poprosili o gładszą barierę w wierzchołku zakrętu, zostaną wprowadzone dalsze modyfikacje w zakrętach 4, 16, 22 i 24, aby zawodnicy mogli się o nią skuteczniej ocierać podczas pokonywania tych miejsc.”

„Aby się do tego dostosować, SMC instaluje stalową płytę, która skutecznie owinie się wokół betonowych barier, zapewniając im gładką powierzchnię, aby faworyzować linię, którą jadą kierowcy na szybkim okrążeniu” – podsumował promotor wyścigu w Dżuddzie.