Jenson Button krytykuje decyzję FIA WEC

Jenson Button krytykuje decyzję FIA WEC

Mistrz świata Formuły 1 z sezonu 2009 twierdzi, że decyzja Długodystansowych Mistrzostw Świata o przesunięciu siódmej rundy mistrzostw długodystansowych dla Fernando Alonso to "wstyd".

Organizatorzy WEC w tym tygodniu potwierdzili ostatecznie, że rywalizacja w 6 Hours of Fuji odbędzie się w innym terminie, aby uniknąć kolizji z wyścigiem F1 w Stanach Zjednoczonych na torze w Austin.

W tej sytuacji zawody w Japonii odbędą się 14 października, czyli tydzień wcześniej niż zakładano. Dzięki temu, Fernando Alonso weźmie udział we wszystkich ośmiu rundach sezonu 2018/19, w tym również w czerwcowym Le Mans.

Jenson Button, były partner zespołowy Fernando Alonso z sezonów 2015 oraz 2016, wyraził swój krytyczny stosunek do decyzji, jaka zapadła o przesunięciu weekendu na rzec Hiszpana.

Szkoda, że wyścig został przesunięty tylko ze względu na jednego kierowcę – napisał Jenson Button na Twitterze.

Ta zmiana rani tak wielu innych kierowców. Także inne kategorie, takie jak IMSA i Super GT, które na tym tracą - zaznaczył.

Szef FIA WEC, Gerard Neveu, obronił kontrowersyjną decyzję o przeniesieniu wyścigu.

Czy możecie sobie wyobrazić, że mając na padoku kogoś takiego, jak Fernando Alonso, który rywalizuje wraz z Toyotą we wszystkich rundach i nagle mamy pojechać do Japonii bez niego? To nie możliwe. Stąd taka decyzja – powiedział dla Motorsport.com

Fernando chce walczyć o mistrzostwo świata w Formule 1. Nie może więc pominąć wyścigu w Stanach Zjednoczonych. Musieliśmy w takim razie przełożyć Fuji. To była logiczna decyzja - dodał.

Nowa data oznacza, że Fuji zderza się teraz z Petit Le Mans w IMSA, ponieważ finał sezonu odbywa się w Road Atlanta w ten sam weekend. Oczekiwano, że wielu kierowców WEC będzie rywalizować w obu wyścigach po sobie.

Kiedy podejmiesz taką decyzję, zawsze wiesz, że niektórzy ludzie będą szczęśliwi, a niektórzy będą nieszczęśliwi - przyznał Neveu, który oznajmił również, że IMSA została poinformowana o przeniesieniu weekendu z dużym wyprzedzeniem i "w pełni zrozumiała" decyzję WEC.

Mieli Alonso na Daytonie. Znają więc wartość takiego zawodnika w padoku. Zrozumieli naszą decyzję od razu - zakończył.