Johnson, Rockenfeller i Button kierowcami ekipy NASCAR Garage 56

Jimmie Johnson, Mike Rockenfeller i Jenson Button - NASCAR Garage 56 / © NASCAR / James Gilbert/Getty Images

Jimmie Johnson, Mike Rockenfeller i Jenson Button zostali mianowani kierowcami prowadzonego przez Hendrick Motorsports projektu NASCAR Garage 56, którego celem jest wzięcie udziału w tegorocznym 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Trio gwiazd, pod warunkiem otrzymania zaproszenia do udziału w wyścigu, wystartuje zmodyfikowanym Chevroletem Camaro ZL1.

Ich maszyna pojawi się na starcie obok samochodów sportowych Hypercar, LMP2 i GTE, ale nie będzie się ścigać w żadnej z głównych klas.

Siedmiokrotny mistrz NASCAR Cup Series Jimmie Johnson, zadebiutuje w Le Mans w towarzystwie dwóch kierowców, którzy już wcześniej brali udział w tym wyścigu.

Rockenfeller wygrał Le Mans w 2010 roku z Audi, podczas gdy mistrz świata Formuły 1 z 2009 roku, Jenson Button, jeździł dla SMP Racing w roku 2018.

Kierownictwo projektu zdecydowało, że rolę kierowcy rezerwowego będzie pełnił Jordan Taylor, na co dzień pracujący dla Corvette Racing.

„Jako fan wyścigów zawsze marzyłem o tym, aby ścigać się takimi samochodami, walczyć z największymi kierowcami i rywalizować w najróżniejszych wydarzeniach” – powiedział mistrz świata F1 sezonu 2009.

„W czerwcu wiele z tych marzeń spełni się w jednym wydarzeniu, kiedy wraz z moimi dwoma kumplami dostanę możliwość wprowadzenia NASCAR na światową scenę.”

Zmodyfikowane Camaro jeździło na kilku amerykańskich torach, w tym Sebring, Virginia International Raceway, Carolina Motorsports Park i Michelin Raceway Road Atlanta, gdzie w sierpniu ubiegłego roku przejechało swoje pierwsze okrążenia.

„Jestem super podekscytowany. Wzięcie udziału w 24-godzinnym wyścigu Le Mans jest jednym z moich największych marzeń” – powiedział Johnson.

„Jestem wdzięczny, że dostałem taką szansę i obiecuję dać z siebie wszystko” – dodał.

Projekt NASCAR Garage 56 został ogłoszony podczas ubiegłorocznego Mobil 1 Twelve Hours of Sebring jako współpraca pomiędzy Hendrickiem, NASCAR, IMSA i marką Goodyear.

Szczegóły techniczne samochodu nie zostały jeszcze potwierdzone.

„Od początku projektu Garage 56 naszym celem było partnerstwo z najlepszymi zawodnikami na świecie, którzy będą nas reprezentować w Le Mans” – skomentował Jim France, prezes i dyrektor generalny NASCAR.

„To, że mamy w składzie Jimmiego, Mike’a i Jensona jest naprawdę niewiarygodne – trzech elitarnych kierowców, którzy startowali w najważniejszych seriach wyścigowych na świecie.”

„Obchodzimy 75. rocznicę powstania NASCAR, więc jest to dla nas wyjątkowy rok. Jesteśmy zaszczyceni, że ci światowej klasy mistrzowie pomogą przenieść samochód wyścigowy NASCAR na tor w Le Mans” – zakończył France.

Image: © NASCAR / James Gilbert/Getty Images