Kamui Kobayashi najszybszy w kwalifikacjach do 24 Hours of Le Mans

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Kamui Kobayashi z załogi Toyoty oznaczonej numerem siedem uzyskał najlepszy czas godzinnej sesji kwalifikacyjnej przed 24-godzinnym wyścigiem Le Mans. O ostatecznym układzie na polach startowych zadecyduje jeszcze czwartkowy Hyperpole.

Punktualnie o godzinie 19 na Circuit de la Sarthe rozpoczęły się kwalifikacje, w których kierowcy rywalizowali o uzyskanie wyniku w czołowej szóstce danej kategorii dającego awans do sesji Hyperpole. To właśnie po niej poznamy finalne ustawienie na polach startowych do legendarnego wyścigu.

W środę najlepszy czas uzyskał Kamui Kobayashi za kierownicą Toyoty oznaczonej numerem #7. Japończyk przejechał pętle Circuit de la Sarthe w czasie 3:27.247 i o 0.108 sekundy wyprzedził skład Glickenhausa numer #708, którego najszybszym zawodnikiem był Romain Dumas.

Trzecie miejsce, za sprawą Ryana Briscoe, przypadło Glickenhausowi numer #709, a czwarte składowi Alpine, którego reprezentował Nicolas Lapierre. Ostatnią, piątą pozycję w klasie Hypercar, zajęła ekipa Toyoty numer #8.

Brendon Hartley nie uzyskał jednak reprezentatywnego czasu, gdyż w momencie uporania się z problemem z samochodem, zaczął padać deszcz i nawierzchnia była zbyt mokra na nawiązanie walki. Mimo to wszystkie pięć ekip powalczy w sesji Hyperpole o pole position do 24-godzinnego wyścigu.

W klasie LMP2 najszybszy okazał się Robin Frijns ze składu Team WRT numer #31, który uzyskał czas 3:29.898. Holender wyprzedził o zaledwie 0.026 sekundy Antonio Felixa da Costę z zespołu JOTA #38 oraz Normana Nato z ekipy RealTeam by WRT #41.

W sesji Hyperpole udział wezmą jeszcze dwa składy zespołu United Autosports USA – samochody oznaczone numerem #22 i #23 – oraz ekipa Prema Orlen Team, której członkiem jest Robert Kubica. W kwalifikacjach najlepszy czas nie należał jednak do Polaka, ale do Louisa Deletraza.

W godzinnej sesji udziału nie wzięły dwie załogi kategorii LMP2 – Vector Sport #10 miał usterkę silnika, natomiast samochód oznaczony numerem #45, należący do zespołu Algarve Pro Racing, uległ uszkodzeniu podczas treningu i ekipa nie zdążyła go naprawić.

W kategorii LMGTE Pro awans do sesji Hyperpole wywalczyły wszystkie ekipy fabryczne – z walką pożegnał się jedynie skład Riley Motorsports.

Najszybszy okazał się z kolei Laurens Vanthoor, który za kierownicą Porsche #92 uzyskał czas 3:50.999 i o 0.133 sekundy wyprzedził Antonio Garcię, reprezentującego ekipę Corvette Racing #63. Czołową trójkę klasy LMGTE-Pro uzupełnił Fred Makowiecki z zespołu Porsche GT Team #91.

W klasie LMGTE Am najlepszy czas należał do Nicki Thiima, reprezentującego zespół Northwest AMR #98. Druga lokata przypadła ekipie Kessel Racing #54, a trzecia AF Corse #54.

Pozostałe trzy pozycje dające awans do sesji Hyperpole należały do Iron Dames #85 reprezentowanego przez trzy kobiety, Dempsey-Proton Racing Racing #77 oraz AF Corse #61.

O dużym pechu może mówić Ben Barker z zespołu GR Racing #86, który zajął siódme miejsce, jednak do Vincenta Abrila stracił zaledwie siedem tysięcznych sekundy.

Dość sporym zaskoczeniem okazało się dopiero dziesiąte miejsce Juliena Andlauera z zespołu Weathertech Racing #79, który przed rokiem był najszybszym kierowcą sesji Hyperpole w klasie GTE-Am.

Poza opadami deszczu w drugiej połowie kwalifikacji przeszkodą w uzyskiwaniu rezultatów była również czerwona flaga. Ta pojawiła się po wypadku Michaela Fassbendera, który reprezentuje barwy zespołu Proton Competition #93.

Sesja Hyperpole rozpocznie się o godzinie 20 w czwartek, 9 czerwca. Zanim jednak poznamy finalne ustawienie na polach startowych, na kierowców czekają jeszcze 2 treningi.

Do sesji Hyperpole awansowały ostatecznie:

  • W klasie Hypercar: Toyota Gazoo Racing #7 i #8, Glickenhaus Racing #708 i #709, Alpine ELF Team #36
  • W klasie LMP2: WRT #31, JOTA #38, Realteam by WRT #41, United Autosports #22 i #23, Prema Orlen Team #9
  • W klasie LMGTE Pro: Porsche GT Team #91 i #92, Corvette Racing #63 i #64, AF Corse #51 i #52
  • W klasie LMGTE Am: Northwest AMR #98, Kessel Racing #57, AF Corse #54 i 61, Iron Dames #85, Dempsey-Proton Racing #77

Wyniki sesji kwalifikacyjnej:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata
HP 1. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ Toyota Gazoo Racing LMH - H 3:27.247 10
HP 2. 708 O. PLA / R. DUMAS / L. DERANI Glickenhaus Racing LMH 3:27.355 9 0.108
HP 3. 709 . BRISCOE / R. WESTBROOK / F. MAILLEUX Glickenhaus Racing LMH 3:27.978 9 0.731
HP 4. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Team LMH 3:29.656 10 2.409
HP 5. 31 S. GELAEL / R. FRIJNS / R. RAST Team WRT LMP2 3:29.898 9 2.651
HP 6. 38 R. GONZALEZ / A. FELIX DA COSTA / W. STEVENS Jota LMP2 3:30.124 9 2.877
HP 7. 41 R. ANDRADE / F. HABSBURG / N. NATO Realteam by WRT LMP2 3:30.440 9 3.193
HP 8. 23 A. LYNN / O. JARVIS / J. PIERSON United Autosports USA LMP2 3:30.568 11 3.321
HP 9. 22 P. HANSON / F. ALBUQUERQUE / W. OWEN United Autosports USA LMP2 3:30.639 7 3.392
HP 10. 9 R. KUBICA / L. DELETRAZ / L. COLOMBO Prema Orlen Team LMP2 3:30.651 10 3.404
11. 1 L. WADOUX / S. OGIER / C. MILESI Richard Mille Racing Team LMP2 3:31.368 9 4.121
12. 65 J. CANAL / N. JAMIN / J. VAN UITERT Panis Racing LMP2 3:31.382 9 4.135
13. 5 D. CAMERON / E. COLLARD / F. NASR Team Penske LMP2 3:31.462 8 4.215
14. 32 R. INEICHEN / M. BORTOLOTTI / D. VANTHOOR Team WRT LMP2 3:31.808 8 4.561
15. 30 R. BRADLEY / G. ROJAS / R. DE GERUS Duqueine Team LMP2 3:32.000 8 4.753
16. 37 Y. YE / R. TAYLOR / N. KRUETTEN COOL Racing LMP2 3:32.008 7 4.761
17. 28 O. RASMUSSEN / E. JONES / J. ABERDEIN Jota LMP2 3:32.138 8 4.891
18. 48 P. LAFARGUE / P. CHATIN / P. PILET IDEC Sport LMP2 3:32.285 9 5.038
19. 34 J. SMIECHOWSKI / A. BRUNDLE / E. GUTIERREZ Inter Europol Competition LMP2 3:32.549 10 5.302
20. 24 R. SALES / M. BELL / B. HANLEY CD Sport LMP2 P/A 3:32.956 9 5.709
21. 35 J. LAHAYE / M. LAHAYE / F. HERIAU Ultimate LMP2 P/A 3:33.463 8 6.216
22. 44 M. KONOPKA / B. VISCAAL / T. VAUTIER ARC Bratislava LMP2 P/A 3:33.480 9 6.233
23. 39 E. TROUILLET / S. PAGE / D. DROUX Graff Racing LMP2 P/A 3:33.483 9 6.236
24. 3 L. HORR / J. GLORIEUX / A. COUGNAUD DKR Engineering LMP2 P/A 3:34.524 7 7.277
25. 47 S. FLOERSCH / J. FALB / J. AITKEN Algarve Pro Racing LMP2 P/A 3:36.371 8 9.124
26. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMP2 P/A 3:36.548 9 9.301
27. 27 C. CRESP / M. JENSEN / S. PALETTE Nielsen Racing LMP2 P/A 3:38.136 10 10.889
28. 43 D. HEINEMEIER-HANSSON / F. SCHERER / P. FITTIPALDI Inter Europol Competition LMP2 3:38.491 10 11.244
HP 29. 8 S. BUEMI / B. HARTLEY / R. HIRAKAWA Toyota Gazoo Racing LMH - H 3:40.842 7 13.595
HP 30. 92 M. CHRISTENSEN / K. ESTRE / L. VANTHOOR Porsche GT Team LMGTE Pro 3:50.999 4 23.752
HP 31. 63 A. GARCIA / J. TAYLOR / N. CATSBURG Corvette Racing LMGTE Pro 3:51.132 7 23.885
HP 32. 91 G. BRUNI / R. LIETZ / F. MAKOWIECKI Porsche GT Team LMGTE Pro 3:51.382 4 24.135
HP 33. 64 T. MILNER / N. TANDY / A. SIMS Corvette Racing LMGTE Pro 3:51.491 7 24.244
HP 34. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO / D. SERRA AF Corse LMGTE Pro 3:51.502 7 24.255
HP 35. 52 M. MOLINA / A. FUOCO / D. RIGON AF Corse LMGTE Pro 3:51.614 9 24.367
HP 36. 98 P. DALLA LANA / D. PITTARD / N. THIIM Northwest AMR LMGTE Am 3:52.559 8 25.312
HP 37. 57 T. KIMURA / F. SCHANDORFF / M. JENSEN Kessel Racing LMGTE Am 3:53.489 9 26.242
HP 38. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / N. CASSIDY AF Corse LMGTE Am 3:53.690 9 26.443
HP 39. 85 R. FREY / M. GATTING / S. BOVY Iron Lynx LMGTE Am 3:54.081 10 26.834
40. 74 F. FRAGA / S. BIRD / S. VAN GISBERGEN Riley Motorsports LMGTE Pro 3:54.116 6 26.869
HP 41. 77 C. RIED / S. PRIAULX / H. TINCKNELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 3:54.224 5 26.977
HP 42. 61 L. PRETTE / C. GRUNEWALD / V. ABRIL AF Corse LMGTE Am 3:54.316 9 27.069
43. 86 M. WAINWRIGHT / R. PERA / B. BARKER GR Racing LMGTE Am 3:54.323 3 27.076
44. 56 B. IRIBE / O. MILLROY / B. BARNICOAT Team Project 1 LMGTE Am 3:54.510 9 27.263
45. 46 M. CAIROLI / M. PEDERSEN / N. LEUTWILER Team Project 1 LMGTE Am 3:54.533 4 27.286
46. 79 C. MACN EIL / J. ANDLAUER / T. MERRILL WeatherTech Racing LMGTE Am 3:54.912 7 27.665
47. 99 A. HARYANTO / A. PICARIELLO / M. RUMP Hardpoint Motorsport LMGTE Am 3:55.076 7 27.829
48. 59 A. WEST / C. LEDOGAR / M. KLEIN Inception Racing LMGTE Am 3:55.162 9 27.915
49. 21 S. MANN / C. ULRICH / T. VILANDER AF Corse LMGTE Am 3:55.308 8 28.061
50. 55 D. CAMERON / M. GRIFFIN / D. PEREL Spirit of Race LMGTE Am 3:55.617 9 28.370
51. 75 P. EHRET / C. HOOK / N. VARRONE Iron Lynx LMGTE Am 3:55.672 8 28.425
52. 66 R. VAN DER ZANDE / M. KVAMME / J. HART JMW Motorsport LMGTE Am 3:56.008 10 28.761
53. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / C. FAGG D'Station Racing LMGTE Am 3:56.437 8 29.190
54. 88 F. POORDAD / M. ROOT / J. HEYLEN Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 3:56.516 9 29.269
55. 33 B. KEATING / H. CHAVES / M. SØRENSEN TF Sport LMGTE Am 3:57.044 9 29.797
56. 60 C. SCHIAVONI / A. BALZAN / R. GIANMARIA Iron Lynx LMGTE Am 4:05.633 9 38.386
57. 93 M. FASSBENDER / M. CAMPBELL / Z. ROBICHON Proton Competition LMGTE Am 4:07.907 6 40.660
58. 80 M. CRESSONI / G. FISICHELLA / R. HEISTAND Iron Lynx LMGTE Am 4:23.223 8 55.976
59. 10 N. MÜLLER / R. CULLEN / S. BOURDAIS Vector Sport LMP2 - 0 -
60. 13 P. CIMADOMO / M. BECHE / T. VAN DER HELM TDS Racing x Vaillante LMP2 P/A - 10 -
61. 45 S. THOMAS / J. ALLEN / R. BINDER Algarve Pro Racing LMP2 - 0 -
62. 71 F. DEZOTEUX / P. RAGUES / G. AUBRY Spirit of Race LMGTE Am - 8 -
Image: © Toyota Motorsport GmbH