Kia Platinum Cup – Prawie jak w domu

Kia Platinum Cup – Prawie jak w domu

Tor Hungaroring, który pierwszy raz pojawił się w kalendarzu mistrzostw Polski Kia Picanto w 2007 roku, rozpocznie kolejny sezon zmagań, które mają wyłonić najszybszego kierowcę Kia Platinum Cup 2019.

Kierowcy KPC, którzy chcą w tym roku zdobyć międzynarodowe doświadczenie oraz powalczyć o mistrzowską koronę, nie będą mieli za dużo czasu na przebudzenie się po świątecznej chwili odpoczynku od codziennych obowiązków. Już w ten weekend czeka ich walka o ułamki sekund, punkty oraz cenne nagrody. Zwycięzca rundy tradycyjnie otrzyma czek o wartości 3000 zł, a pula nagród pieniężnych wynosi ponad 10000 tysięcy zł.

"Hungaroring jest jednym z najbardziej wymagających torów w kalendarzu Kia Platinum Cup. Nitka składa się z kilku szybkich zakrętów i nawrotów. Zawsze bardzo ważne jest znalezienie "złotego środka" w ustawieniach auta. Tor ma również kilka wzniesień, co sprawia, że hamowania do niektórych zakrętów wymagają idealnego wyczucia. Na końcowy rezultat wpływ będzie miał każdy najmniejszy szczegół" - mówił najwyżej sklasyfikowany kierowca sezonu 2018, który będzie rywalizował w tym roku: Dawid Borek.

"Bardzo podoba mi się nitka tego obiektu i jeśli "wstrzelimy się" w ustawienia samochodu, to z pewnością będę miał bardzo konkurencyjne tempo. Musimy pamiętać o tym, że lokalizacja toru może przyczynić się do zmiennych warunków i opadów deszczu. Z pewnością będzie ciekawie."

Nikodem Wierzbicki, dodał: "W ramach treningu wystartowałem razem z Aleksandrem Olejniczakiem w rundzie FIA CEZ, która była organizowana na Hungaroringu. Celem tego wyjazdu było przypomnienie sobie toru przed rozpoczęciem zmagań w Kia Platinum Cup. Niestety przez egzaminy gimnazjalne, na Węgrzech mogłem pojawić się dopiero w sobotę, na którą zaplanowano kwalifikacje i wyścig. Podobny harmonogram obowiązywał w niedzielę. Cały weekend z pewnością mogę zaliczyć do udanych. Zdobyłem bardzo dużo informacji, które mogę wykorzystać na koniec kwietnia podczas pierwszej rundy KPC. Plusem było także wywalczenie dwóch trzecich miejsc w klasie 1.6 Junior."

Kia Platinum Cup ponownie znalazła się na liście International Series Sanctioned by the FIA, co oznacza, że tegoroczne modele Picanto, by zapewnić startującym jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, zostaną w przyszłości wyposażone w homologowane przez federację zbiorniki paliwa. Poza tym kierowcy podobnie jak przed rokiem, otrzymają do dyspozycji 5-drzwiowe Picanto, których silnik o pojemności 1248 cm3 zapewnia 100 koni mechanicznych. Największym plusem nowych aut, które w zeszłym roku były bardzo chwalone przez kierowców jest zawieszenie marki Öhlins, ulepszone hamulce oraz większe koła. Podzespoły te sprawiają, że czasy pojedynczych okrążeń na każdym z torów uległy znaczącej poprawie, co zapowiada jeszcze ciekawsze, ale cały czas bardzo bezpieczne wyścigi. O zdrowie kierowców zadba klatka bezpieczeństwa Ireco Motorsport, fotele Sparco oraz sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa QSP.

Tor Hungaroring, nazywany „Monakiem bez ścian”, powstał w 1986 roku i od tego czasu nieprzerwanie gości stawkę Formuły 1. Mierzący 4381 metrów tor, który ma czternaście zakrętów: osiem prawych i sześć lewych, najszybciej w historii obiektu pokonał Sebastian Vettel, który za kierownicą Ferrari SF70H uzyskał czas 1:16,276. W tym roku kierowcy i zespoły Kia Platinum Cup będą miały okazję podejrzeć pracę ekip oraz rywalizację w pucharze świata samochodów turystycznych, serii, która dla niejednego zawodnika Picanto jest marzeniem i celem, który obierają w swojej sportowej karierze.

Zanim kierowcy rozpoczną właściwe zmagania, czekają na nich dwa treningi. Pierwszy z nich zaplanowano na piątek na godzinę 16:00. Druga 30-minutowa sesja odbędzie się w sobotni poranek od 9:00.

Sobota będzie stała pod znakiem kwalifikacji. Ich pierwsza, 20-minutowa część rozpocznie się o 11:10. Na 14:25 zaplanowano 15-minutowe Q2, a walka o pole position odbędzie się między 16:45 a 16:55. W niedzielę kierowcy zmierzą się z dwoma liczącymi dwanaście okrążeń wyścigami. Pierwszy rozpocznie się o 9:15, a drugi o 13:30.