Kibice MotoGP wrócą na trybuny już podczas GP San Marino

GP San Marino 2019 / © Petronas Yamaha SRT

GP San Marino na torze w Misano będzie pierwszą rundą sezonu MotoGP, która odbędzie się wraz z kibicami. Na trybunach ma zasiąść maksymalnie 10 tysięcy fanów.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 opóźniła start sezonu MotoGP o cztery miesiące. W pewnym momencie mogło się nawet wydawać, że w tym roku nie zobaczymy już zmagań najszybszych motocyklistów świata. Wiele europejskich krajów opanowało jednak sytuację na tyle, że Dorna była w stanie przygotować kalendarz składający się z 14 rund. Mimo to pierwsze wyścigi musiały odbywać się bez udziału publiczności, a zespoły zostały zmuszone do ograniczenia swojego personelu do minimum. Zawodnicy oczywiście muszą też poddawać się testom i przestrzegać wszystkich zasad sanitarnych.

Jak się jednak okazuje, kibice powrócą na trybuny już we wrześniu, podczas GP San Marino na torze w Misano. Co ciekawe obiekt ten znajduje się w regionie Emilia-Romania, który został mocno dotknięty epidemią. Na szczęście sytuacja jest już na tyle opanowana, że zdecydowano się wydać zgodę na powrót fanów na trybuny. Na razie będzie to maksymalnie 10 tysięcy widzów każdego z trzech dni weekendu. Biorąc więc pod uwagę, że tydzień później na torze w Misano odbędzie się też GP Emilia-Romania, to włodarze obiektu spodziewają się łącznie 60 tysięcy widzów.

Kibice będą musieli się stosować do nowych zasad sanitarnych. Zabranie się więc m.in. przemieszczania pomiędzy trybunami, a miejsca na trawnikach będą niedostępne. Ponadto każda z trybun będzie miała przypisaną dla siebie zatokę parkingową.

„Jest to decyzja, która nas ekscytuje, ponieważ w określonych warunkach stanowi ona zielone światło do wznowienia światowych imprez sportowych z kibicami” – czytamy w oświadczeniu toru Misano.

„Za miesiąc będziemy gotowi bezpiecznie przyjąć 10 tysięcy gości, którzy każdego dnia będą mogli wejść na tor im. Marco Simoncelliego. To gwarantuje, że w te dwa weekendy będziemy mieli 60 tysięcy osób, którzy będą mogli oglądać wydarzenie na żywo”.

„Dziękujemy regionowi Emilia-Romania i prezydentowi [Stefano] Bonacciniemu za wysłuchanie i dokładną ocenę naszego projektu. Oczywiście, nie jest to 160 tysięcy fanów tak, jak to było tylko w jeden weekend w zeszłym roku, ale dziś mamy wreszcie rozwiązanie, które jeszcze kilka tygodni temu wydawało się niemożliwe lub było bardzo skomplikowane do zorganizowania”.

GP San Marino odbędzie się w dniach 11-13 września, natomiast tydzień później zawodnicy rywalizować będą w GP Emilia-Romania.

Image: © Petronas Yamaha SRT