Kierowcy F1 niezadowoleni z opon na sezon 2020

Podczas piątkowych treningów na torze w Austin, kierowcy Formuły 1 mieli możliwość przetestowania próbnych opon Pirelli na sezon 2020. Pierwsze wrażenia nie były jednak zbyt pozytywne.

Każda z ekip otrzymała po dwa zestawy na każdy samochód. Pirelli skorzystało tutaj z możliwości jakie oferują sportowe regulacje, zgodnie z którymi, dostawca może zaprezentować podczas wybranych wydarzeń nową specyfikację opony przeznaczoną na suchą nawierzchnię do celów zebrania danych i jej oceny.

Na temat opon po treningach wypowiedział się między innymi Carlos Sainz z zespołu McLaren: "Nie był to zbyt produktywny przejazd. Próbowaliśmy zmierzyć te opony za pomocą wielu czujników, ale były one bardzo dziwne i bardzo złe."

Niektórzy z kierowców powstrzymali się od komentarza, inni z kolei, tak jak Romain Grosjean, tłumaczyli, że nie widzą żadnej różnicy pomiędzy prototypową oponą a obecnymi. Podobne zdanie ma Sebastian Vettel.

"Myślę, że to rozczarowujące, ponieważ nie wykonano żadnego kroku naprzód. Jednak są już niemal w finałowej fazie, więc takie już zostaną."

W obronie nowych mieszanek stanął jednak Mario Isola, szef Pirelli. Głównym powodem negatywnych odczuć wśród kierowców były nie do końca idealne warunki na torze, przez co zawodnicy nie mogli zoptymalizować ustawień dla nowych opon.

"Musimy przeanalizować dane, aby zrozumieć jaki jest ich poziom wydajności" - powiedział Isola.

"Pierwsze wrażenie jest takie, że nowy pakiet ma mniejszą przyczepność, co jest bardziej spójne i właśnie tego szukamy."

"Musimy to rozważyć podczas piątkowych treningów, ale przede wszystkim oni muszą skupiać się na weekendzie wyścigowym i nie mogę za mocno poświęcać swojej uwagi oponom na 2020. Nikt nie ma czasu, aby dostosowywać ustawienia do nowej konstrukcji."

"Jest inna, profil jest inny, więc konstrukcja również pracuje w inny sposób, a to wymaga pewnych ustawień."

"Jestem jednak przekonamy, że zebrali cenne dane na testy w Abu Zabi, ponieważ dzięki porównaniu z piątkowych treningów, będą widzieli czego spodziewać się w Abu Zabi i mogą od tego zacząć pracować" - dodał.