Kierowcy proponują zmianę zasad dotyczących pól startowych

Grand Prix Arabii Saudyjskiej / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Kilku zawodników zaproponowało przemyślenie restrykcyjnych reguł dotyczących ustawiania bolidów na polach startowych, z uwagi na zbyt duży wpływ nakładanych za to wykroczenie kar podczas rywalizacji.

Od sezonu 2023 wprowadzono bardziej restrykcyjne reguły dotyczące linii pól startowych oraz tych znajdujących się przy alei serwisowej. Od teraz nawet minimalne przekroczenie wyznaczonych linii skutkuje konsekwencjami.

Pierwszy raz przekonał się o tym Esteban Ocon już podczas wyścigu otwierającego tegoroczną kampanię. Z uwagi na nieduże przekroczenie linii przednimi kołami Francuz musiał liczyć się z pięciosekundową karą czasową do odbycia podczas zjazdu do alei serwisowej. Z powodu niedokładnego odmierzenia czasu stajnia Alpine musiała mierzyć się z kolejnymi konsekwencjami dla Estebana Ocona.

W drugim wyścigu w Arabii Saudyjskiej za złe ustawienie na starcie pięciosekundową karą ukarany został Fernando Alonso.

„To niewiarygodnie trudne. Siedzimy nisko i patrząc z perspektywy kierowcy, widzimy prawdopodobnie tylko górne cztery lub pięć cali opony, więc tak naprawdę nie widać samej nawierzchni” – mówił o zajmowaniu miejsc startowych George Russell.

„Mamy te duże, długie żółte linie wskazujące… Nawet nie widzę żółtej linii, nie mówiąc już o białych liniach określających pozycję boczną. To naprawdę trudne, dlatego myślę, że w tym względzie musimy wykazać się trochę zdrowym rozsądkiem.”

„Nie widziałem, jak bardzo był poza swoim miejscem startowym. To bolesne, kiedy to się dzieje, ale trochę tak samo jest z białą linią z ograniczeniami toru” – dodał Max Verstappen.

„Myślę, że potrzebujemy jakieś reguły. Wyglądałoby to naprawdę głupio, jeśli kierowcy zaczną wykorzystywać ustawianie się zbyt w lewo lub prawo, ale nie wiem, jak możemy to poprawić i rozwiązać.”

„Widoczność w samochodzie jest po prostu bardzo słaba, myślę, że to prawdopodobnie główny problem, przez który czasami kończysz nie w pełni poprawnie w swoim polu” – poparł Russella Perez.

„W bolidzie nie wiesz, czy posunąłeś się za daleko do przodu. Myślę więc, że potrzebujemy lepszej widoczności, aby móc wymyślić lepsze rozwiązanie niż obecnie. Dobrze, że istnieje zasada, ale jednocześnie, szczerze mówiąc, czasami jest to zwykłe szczęście, jak się ustawisz.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool