Kierowcy są zgodni: nawierzchnia w Miami musi zostać naprawiona

Miami International Autodrome / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Kierowcy Formuły 1 naciskają na zmianę nieprzystosowanej do sportu nawierzchni toru na Miami International Autodrome przed przyszłorocznym weekendem wyścigowym.

Pętla na Florydzie zadebiutowała w F1 w ostatni weekend i zebrała zarówno dużo komplementów, jak i uwag. Wiele osób chwaliło nitkę jazdy, która miałaby sprawdzać wszystkie aspekty bolidów, jednak jednocześnie wysoce krytykowana była przyczepność asfaltu, zwłaszcza poza linią wyścigową.

Kierowcy porównywali uczucie jazdy po gorszej stronie toru do ścigania się po żwirze lub mokrej nawierzchni i postulowali o szybkie naprawienie problemu przed przyszłymi wizytami królowej motorsportu.

„Przed przyjazdem tutaj słyszeliśmy, że kamienie, które zostały sprowadzone z Gruzji, są najlepsze na świecie, i że to jeden z najlepszych asfaltów na świecie. Okazało się to jednak katastrofą” – powiedział Esteban Ocon z zespołu Alpine.

„Nie możemy wyprzedzać. Mick [Schumacher] zderzył się z Sebastianem [Vettelem] częściowo z tego powodu. Nie można wyprzedzić nikogo po wewnętrznej, ponieważ po opuszczeniu linii wyścigowej tracimy pół sekundy.”

„Jest tylko jedna szybka linia. Reszta opcji w ogóle nie działa. Asfalt na tym torze powinien być taki jak w Dżuddzie.”

Kierowca Mercedesa, George Russell, zgodził się z Oconem, dodając: „Trzeba coś zrobić, ponieważ, po pierwsze, jest to kwestia bezpieczeństwa, a po drugie, nie oferuje to dobrych i emocjonujących wyścigów.”

„Nie możesz jechać obok siebie z innym samochodem, przyczepność poza linią wyścigową jest zerowa, to jak jazda na slickach na mokrej nawierzchni, gdy jest jedna sucha linia. Da się jechać, ale to zależy, czy chcesz uczestniczyć w walce.”

Mak Verstappen, tryumfator Grand Prix Miami, dodał: „Z każdym okrążeniem było coraz gorzej. Oczywiście, na linii wyścigowej jest większa przyczepność niż poza nią, ale uważam, że są miejsca, gdzie różnica jest o wiele za duża.”

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI